Etika ctností a přirozenost dobra
Profil knihy Philippa Foot: Die Natur des Guten. Suhrkamp, Frankfurt a. M. 2004, 162 s. (orig. Natural Goodness, Oxford University Press 2001)
Rehabilitace etiky ctností
Ctnost je chápána zpravidla jako dispozice charakteru morálně jednajícího, díky níž je jednající schopen motivovat, uzpůsobit a vykonat jednání odpovídající jeho morálnímu přesvědčení. Renesance etiky ctností byla v posledních desetiletích spjata s určitou skepsí vůči převaze normativní etiky, tedy vůči dominanci deontologických a konsekvencialistických etik. Znovuobnovení nastalo od počátku 80. let 20. století, masivně pak od let devadesátých. V anglosaské jazykové oblasti se pro tuto renesanci v morální filozofii vžil název Virtue Ethics a byla a je spjata s následujícími autory: G. E. M. Anscombová, M. Stocker, P. Foot, J. McDowell, A. MacIntyre, B. Williams, M. Slote, M. Nussbaumová. Na sklonku 90. let byly již k dispozici kvalitní přehledy etiky ctností – např.: D. Stateman (ed.): Virtue Ethics. A Critical Reader (1997); R. Crisp/M. Slote (ed.): Virtue Ethics (1997); K. Rippe/P. Schaber (ed.): Tugendethik (1998).
Skepse vůči tradiční normativní etice byla spjata s neuspokojivým řešením následujících problémů: a) motivace, b) závaznost, c) absence obsáhlé a přiměřené komplexní teorie morálně jednajícího subjektu. Součástí této trojí kritiky byla rovněž výtka vůči nepřítomnosti etické teorie emocí, popř. absence morální psychologie v normativních variantách etiky. Kritika vyústila u předních morálních filozofů 20. století (MacIntyre, Footová, Anscombová, McDowell) do požadavku nahrazení etiky pravidel (normativní etiky) právě etikou ctností, rehabilitující v morální filozofii Aristotelův odkaz. Prvním zřetelným mezníkem byla v jistém předstihu před hlavní vlnou stať G. E. M. Anscombové Modern Moral Philosophy,[1] která navrhla rozchod s koncepcí zákona v etice. Dle jejího mínění to současně znamenalo opuštění sterilního teorému povinnosti, protože tento teorém nemá mimo křesťanský horizont žádný smysl. Stávajícím etikám a jejich slovníku vytýkala Anscombová odtažitost od skutečnosti a formalismus. Etika pravidel byla z jejího pohledu významově chudá, opomíjela tzv. „silný“ kontext jednání, v němž se vzájemně proplétají popisy a hodnoty. Etiky pravidel se sice oddělily od klasické, teleologické etiky, avšak stále byly ve vleku dichotomie bytí a povinnosti, která údajně neumožňuje hodnotné zdůvodnění v etice. Podle etiků ctnosti nám etické teorie sice sdělují, co je správné, avšak nesdělují nám, co je dobré pro nás. Etika ctností vytýká rovněž „konkurenčním“ etikám pravidel, že chtějí vystavět morálku na systému imperativů a míjejí tak kreativní protknutost kontextu objevování a ospravedlnění v morálních otázkách.
Zdůraznění etiky ctností lze rovněž chápat jako renesanci aristotelské etiky ctností, jež probíhala a probíhá v několika rozdílných variantách.
1) Relativisticko-komunitaristická varianta zdůrazňuje, že podle Aristotela se pokouší každé státní společenství o uskutečnění určitého dobra nebo cíle. Komunitaristické obnovení aristotelské etiky (např. A. MacIntyre) obhajuje názor, podle nějž mohou být ve společenství uznávány pouze takové ctnosti, které jsou prospěšné dobru definovanému společenstvím. Ze sociální role jedince a jeho specifického přínosu k dosažení parochiálně určeného dobra se určuje, co je dobré pro jednotlivce. Zřetelné jsou vazby na tradice, sociální kontext.
2) Univerzalistická varianta zdůrazňuje, že aristotelské ctnosti jsou určovány nezávisle na příslušném společenství, jsou užitečné pro všechny lidi, nikoli jen členy příslušného společenství a jsou nepostradatelné pro dosažení dobrého života. Roli ctností odpovídají (u M. Nussbaumové) tzv. vícestupňové schopnosti člověka, které člověk potřebuje k tomu, aby ze svého života učinil dobrý život. Nezřídka je spjata s koncepty univerzální spravedlnosti (O‘ Neill).
3) Fronetická varianta zdůrazňuje intelektuální ctnost fronésis a s ní spojené vědění. Jednat ctnostně znamená jednat správně a správné jednání předpokládá, že člověk ví, co je v příslušné situaci správné. Pro tuto koncepci je typické, že nepředstavuje žádné vědění kodifikované v pravidlech. Podle J. McDowella se jedná o druh pozornosti pro faktory relevantní v určitých situacích a zdůrazňuje, že vědění o tom, na čem v jednotlivých rozhodnutích záleží, není zevšeobecnitelné. Toto vědění však může sloužit jako vysvětlení a racionalizace určitých způsobů jednání.
Můžeme říci, že napříč uvedenými variantami se etika ctností koncentruje především na dvě strategie: na etiku dobrého života a na etiku lidské přirozenosti. Pro etiku dobrého života je pojem dobra logicky primární a směřuje k optimálnímu rozvíjení lidských schopností. Ctnosti jsou takové postoje, taková jednání, která umožňují rozvinutí těchto schopností. Úvahy o způsobu života (včetně nezbytného politického rámce) patří již tradičně do oblasti etiky, která se zabývá otázkami po dobrém životě a pro něj nezbytnými charakterovými a intelektuálními vlastnostmi – tedy právě ctnostmi.
Etika lidské přirozenosti vychází z předpokladu primátu
rozumu jako esence člověka, „ne-určeného (snad i nespecializovaného) zvířete“.
Ctnosti mají v této souvislosti umožnit poznání toho, co je správné.
Garantují sociální kompetenci, která rozumově stabilizuje a koordinuje život
člověka, který je bohatý na nejrůznější rizika. Právě Footová konstatuje, že
morální ctnosti se vyznačují a) určitými důvody jednání a b) efektivním
jednáním. Ctnosti tudíž zaujímají klíčové místo praktického rozumu. U Johna
McDowella je spojení ctností a poznání ještě těsnější, protože ten, kdo
disponuje ctnostmi, má důvody a cíle, a ty jsou součástí poznání dobra. Důvody
nespočívají na pocitech, nýbrž na faktech a pojmech.
Neoaristotelská etika ctností upřela a upírá pohled na deficity a nedostatečnosti moderní (analytické) etiky i na zapomenutý horizont klasické etiky.
V následujícím textu vám nabízím profil poslední knihy P.
Footové, která se věnuje oběma klíčovým tématům etiky ctností: určení dobrého
života a úvahám o lidské přirozenosti. V životopisné črtě nejdříve uvedu
některé údaje o Footové, stručně přiblížím témata, kterými se profesně
zabývala a hlavní pozornost věnuji monografické práci Natural Goodness.
Britská emeritní profesorka Philippa Footová (1920) je v morální filozofii nepřehlédnutelnou autorkou. Je to téměř paradox, protože co se týče publikací, je u Footové nápadná jistá úspornost, která by u filozofa mohla svědčit a) o lenosti, b) pozvolnosti a důkladnosti při rozvíjení morálně filozofických myšlenek, oproštěných od zbytečných tlachů, moralismů či přemíry přídavných jmen. Kniha Natural Goodness (což je tuším autorčina 4 monografie) vyšla v originále v roce 2001, kdy bylo této dámě anglosaské morální filozofie 81 let. Přes nepříliš objemné monografické dílo je Footová řazena k nejznámějším a nejvlivnějším morálním filozofům posledních 50. let. Čtenář jejího díla nechť posoudí sám, jsou-li k tomuto hodnocení i dnes dostatečné důvody.
Její studium, bádání a výuková činnost byly a jsou pevně spjaty s Oxfordem. Zde studovala od 1939 na Somerville College filozofii, politiku a ekonomii (1942 B.A., 1947 M.A.). Mezi roky 1960-1976 hostovala jako profesorka na amerických univerzitách Cornell, M.I.T., Berkeley, Princeton a Los Angeles. Od 1976 do svého emeritování v roce 1991 učila jako profesorka filozofie na UC Los Angeles. V Oxfordu žije a pracuje i dnes.
Filozoficky si byla blízká s Gertrude Elizabeth Margareth
Anscombovou (1919), přátelila se s Iris Murdochovou (1919) – všechny současně
studovaly na Somerville College. V roce 1967 editovala ceněný sborník textů Theories of Ethics s klíčovými příspěvky
prominentních, analyticky orientovaných morálních filozofů. 1978 vyšla práce Virtues and Vices and Other Essays in Moral Philosophy,
soubor vlastních článků zveřejněných v letech 1958 až 1977. Kromě
příspěvků k metaetice, v nichž zastává pozici tzv. diferencovaného
naturalismu a obhajuje etiku ctností (především studie Vitues and Vices), obsahuje svazek rovněž texty
věnované aplikované etice (The Problem of
Abortion and the Doctrine of Double Effect, Euthanasia) i kontroverzní a ve své
době značně diskutovaný text Morality as a
Systém of Hypothetical Imperatives, v němž Footová napadá Kantovo
stanovisko, podle nějž jsou morální soudy kategorické imperativy. Footové
pointované statě věnované konkrétním tématům (např. eutanázii), výrazně
přispěly v analytické filozofii 60. let k obratu směrem k aplikované
etice. Před monografií Natural Goodness
(2001), kterou si podrobně představíme, vychází již jen Morality and Action. Collected Papers of Warren Quin (1993).
Metaetické stanovisko
V roce 1958/59 uveřejnila Footová dvě vlivné studie s názvy Moral Arguments a Moral Beliefs. V obou z pozic naturalismu ostře kritizovala emotivismus a preskriptivismus, obhajovaný tehdy především R.M. Harem. Domnívala se, že morální argumenty a přesvědčení jsou závislé na faktických zjištěních o tom, co člověku prokazatelně prospívá nebo škodí. V její interpretaci přenechává preskriptivismus důvody morálního soudu našemu subjektivnímu rozhodnutí. Preskriptivismus předpokládá dichotomii faktů a hodnot: v případě faktuálních výpovědí jsou dána objektivní kritéria, která mohou platit jako zdůvodnění – v případě morálních vět to však neplatí. Morální soudy nejsou logicky spojeny s faktuálním výpověďmi, které je zakládají. Footová tuto preskriptivistickou tezi odmítla. Našemu subjektivnímu rozhodnutí není přenecháno rozhodnutí o tom, co platí jako zdůvodnění nějakého morálního soudu. Hodnotící a morální soudy jsou logicky spojeny s faktuálními výpověďmi. Akceptuje-li člověk určité faktuální výpovědi (např. že určité chování je výrazem nemoci), nevyhne se tomu, aby akceptoval odpovídající hodnotící vyjádření (že je toto chování nezdvořilé/neslušné). Stejně je to dle Footové i s morálními soudy: víme-li, že určité chování způsobí jinému člověku zbytečné utrpení, nutně z toho vyplývá, že je špatné a chybné. Spojení mezi faktuálními výpověďmi a hodnotícími výpověďmi vyplývá podle Footové z toho, že fakty představují objektivní důvody pro hodnotový soud. Ten, kdo uvedené spojení neakceptuje, nerozumí podle názoru Footové významu určitých termínů.[2]
Za etiku ctností
Z pohledu Footové mají v morální teorii centrální místo
ctnosti. Vedle tradičních kardinálních ctností, jako je odvaha, umírněnost,
moudrost a spravedlnost, přísluší zvláštní postavení též ctnosti dobročinnosti a lásky k bližnímu. Obecně vzato jsou
ctnosti výhodné pro osoby, které jimi disponují, i když spravedlnost a dobročinnost
mnohdy vyžadují odříkání či oběti. Ctnosti jsou podle Footové spojené
s vůlí člověka, přičemž „vůli“ chápe v širokém slova smyslu,
takže „vůle“ u ní zahrnuje i pojem „přání“ (toho, co je žádoucí) i toho,
oč člověk fakticky usiluje. Footová tak navazuje na kantovskou ideu (můžeme klidně
říci na Abaelardovu), podle níž jsou pro morální posuzování jednání nějaké
osoby podstatné její úmysly/záměry. Ctnosti samotné chápe Footová tradičně jako
korektivy jednání: zdržují nás od morálně zavrženíhodných (či dokonce
zvrhlých) způsobů jednání, poskytují nám důvody k jednání a motivují nás
v situacích, v nichž není snadné se rozhodnout pro určité jednání. Ctnosti
nám umožňují zohledňovat důsledky jednání. Jedná-li někdo ctnostně, pak má
dobré důsledky přinejmenším v úmyslu. Pro Footovou existuje v této
souvislosti vazba mezi ctností a štěstím. Za šťastný nelze podle ní považovat
např. život, který je spjat s hlubokým zahanbením, opovržením a zlem.
Metaetika pro aplikovanou etiku
Zvažování problémů aplikované etiky opírá Footová o vlastní pojetí ctností. Ilustrujme si to na příkladu eutanázie. Eutanázií rozumí jednání zvané „usmrcování“ nebo „umožnění umírání“ ve prospěch (jinak řečeno pro dobro) osoby, která umírá. Aktem eutanázie se stávají opozitními ctnosti spravedlnosti (vyžaduje od nás nevměšování) a lásky k bližnímu (vyžaduje jednání pro dobro/blaho druhých). Footová soudí, že aktivní nedobrovolná eutanázie není nikdy morálně přípustná (byť by vyplývala z lásky k bližnímu), protože porušuje spravedlnost a s ní korespondující právo na život. Nedobrovolná pasivní eutanázie, dobrovolná aktivní eutanázie a dobrovolná pasivní eutanázie jsou v mnoha případech morálně možné (ve smyslu dovolené, přípustné), i když z pohledu spravedlnosti i lásky k bližnímu by bylo možné vznášet námitky též proti nim. Kvůli nebezpečí zneužití je však Footová skeptická vůči legalizaci aktů eutanázie (i těch, jež jsou slučitelné se spravedlností a láskou k bližnímu). Věcně působí i její návrhy na explicitní smlouvy pacientů s lékaři o vykonání pomoci při umírání. Footová odmítá mnoha utilitaristy obhajované stanovisko legitimity usmrcování těžce postižených kojenců – pokud existuje možnost nechat je zemřít. Pozornost vzbudilo i pojednání o problému potratu a tzv. doktríně dvojího účinku. Podle uvedené doktríny existuje morální rozdíl mezi úmyslem vztahujícím se k nějakému X (zamýšlené X) a pouhým předvídáním nějakého X (předvídané X). Footová doktrínu dvojího účinku odmítá a argumentuje, že rozlišování (vedoucí k ospravedlnitelným formám potratu) může být lépe pochopeno/vystiženo oddělováním negativních a pozitivních povinností, povinnosti nevměšování se a povinnosti záchrany.
Racionalita a morálka
Své pojetí vztahu mezi racionalitou a morálkou Footová stále
modifikovala. Zpočátku předpokládala, že morálka slouží našim vlastním zájmům,
a proto mají všichni lidé důvod akceptovat požadavky morálky. Později se této teze
vzdala, protože ctnost spravedlnosti nelze zřejmě subsumovat pod vlastní zájem.
Spravedlnost mnohdy vyžaduje jednání proti našim zájmům. Footová obhajovala názor,
že morální rozvažování představuje důvody pouze pro ty, kdo mají zájem o blaho a
spravedlnost. V tomto smyslu jsou pak morální
soudy hypotetické: síla jejich platnosti je závislá na předpokladu, že
jednající mají odpovídající zájmy a přání. Footová napadla představu, podle
níž morální důvody představují samy o sobě důvody pro jednání a bezprostředně
vedou jednání. Tento názor je podle Footové spjat s neudržitelným pokusem
prokázat nemorální jednání jako jednání iracionální. Footová mezitím od tohoto
vysvětlení souvislosti mezi racionalitou a morálkou ustoupila. Převládla u ní skepse
vůči humeovskému konceptu racionality, který byl základem jejích prací
v dosavadním období. Dále však zastává tezi, podle níž ten, kdo jedná
nemorálně, může být sice nařčen ze zlomyslnosti, ale nikoliv z nerozumu.
V posledních textech (od roku 1994) se zabývá tím, jak posílit spojení mezi
morálními argumenty a cíli, přičemž cíle jsou výrazem morálně správného a
hodnotného/užitečného, a tím jsou i obligatorní (závazné, nutné, povinné).
Závaznost cíle se snaží podepřít reflexí toho, co znamená pro živočichy se
specifickými schopnostmi a hranicemi, jako jsme my, dobře žít.
Footové prozatím poslední kniha Natural Goodness je její první monografií
věnovanou pojmu „dobra“. Precizně rozvíjí teorii významu pojmu „dobra“.
Morální filozofie je pro Footovou především zkoumání dobra, které podle ní
náleží zvláštním a obecným způsobem k lidskému životu. Pojmu „dobra“
věnovala pozornost v průběhu velké části své akademické dráhy. K problému
„dobra“ přistupuje z naturalistického stanoviska. K naturalismu Footová
dospěla v intencích tradice britské analytické filozofie, nikoli akceptací (či
alespoň reflexí) moderních (převážně přírodovědných) poznatků týkajících se
nejrůznějších stránek chování člověka a jeho motivací. Snad je to škoda,
protože mnohé její úvahy by se tím z mého pohledu značně zpřesnily,
přenesly by se na nižší rovinu obecnosti a v neposlední řadě by byly při
vší úctě méně vágní. Domnívám se, že na rozdíl od následující generace
morálních filozofů (např. D. Parfit, J. Green), se již v 90. letech nepokusila o
syntézu analytického přístupu v morální filozofii a „tvrdých“ poznatků o
lidské přirozenosti.
Monografie shrnuje Footové dosavadní úvahy k základním
morálně filozofickým tématům: pojem „dobra“, přirozené normy, praktická
racionalita, pojednání o otázce, co činí člověka dobrým, pokus o vymezení
štěstí a blaha/dobra člověka s dodatkem týkajícího se immoralismu.
Kniha začíná (v metaetice obligátním) přiblížením problematičnosti významu pojmu „dobra“. Footová to považuje za nezbytné, protože bez uspokojivé odpovědi na otázku „Proč mám dělat to, co je správné a dobré?“ lze stěží pokročit dále. Pojem „dobra“ potřebuje při odpovědi na otázku „Co je dobré?“ doplnění o substantivum, které pak hraje podstatnou roli v tom, zda něco posoudíme jako dobré nebo špatné. Footová je v těchto výchozích úvahách ovlivněna dílem Petera Thomase Geache (1916) – domnívám se, že u nás téměř neznámého britského filozofa.
S Geachem v zádech
Geach se domnívá, že výpověď, např. ve formě „x je dobré“, není úplná. Úplná a korektní forma této věty totiž zní: „x je dobré F“, a zde funguje „dobré“ nikoli predikativně, ale atributivně. Z věty „x je větší blecha“ nevyplývá, že x je skutečně velká. Podobně z vět „x je dobrý člověk“ a „x je dobrý zloděj“ nevyplývá, že x je v každém případě dobré. Odpovídající závěr je povolen v případě predikativních adjektiv jinak než v případě atributivních adjektiv typu „velký“ a „dobrý“: z „x je zlatý prsten“ na rozdíl od předešlých tvrzení vyplývá, že x je zlaté. Podle Geache nám tato analýza umožňuje trvat na tom, že slovo „dobrý“ představuje příspěvek k deskriptivnímu obsahu vět, k nimž je přiřazeno. Místo toho, abychom se (jako v případě predikativních adjektiv) poohlíželi po nějaké jednotné vlastnosti, kterou „dobrý“označuje, navazuje Geach na Aristotela: kdo ví, co to znamená být člověkem, popř. nožem, díky tomu také ví, které vlastnosti musí mít dobrý člověk, popř. dobrý nůž. Pokud by byla tato úvaha podle Geache správná, mohli bychom v morální filosofii postoupit vpřed tím, že zjistíme, jaké vlastnosti člověka bytostně charakterizují.[3]
„Dobro“ jako přirozená
kvalita
S odvoláním na Geache přebírá Footová rozdělení třídy
adjektiv na atributivní a predikativní. K atributivním patří například
adjektiva „velký“, „malý“ (k pochopení jejich významu potřebujeme
vědět ještě něco dalšího, například přiřazením substantiva),
k predikativním náleží např. „červený“ (pojem „funguje“ bez ohledu na
substantivum). Dobré jednání pak Footová chápe ve stejné rovině jako např. dobrou
schopnost vidění, dobrou výživu, dobrou půdu nebo dobrý dům. Identifikace dobrého
jednání probíhá podobně.
Footová se snaží dimenzi morálního hodnocení lidského
jednání určit přesněji. Uvažuje následně: hodnotíme-li dům z perspektivy
užitečnosti, ptáme se nejdříve např.: „Pro koho je určen?“. Posuzujeme-li
stejný dům esteticky, nehraje tato otázka roli. Hodnotíme-li morálně, snažíme se
předložit důvody pro takové hodnocení, díky nimž by jednání člověka spadalo do
kategorie morálního. Footová se domnívá, že se může zabývat „přirozenými kvalitami a přirozenými defekty u
živočichů“ (s.18). Právě takto vysvětluje název Natural Goodness. Přirozeným dobrem Footová
nechápe „kvalitu“, o níž si mnozí myslí, že umožní rozlišit např. zakázané
a povolené sexuální praktiky, protože „přirozené“ jsou jen a pouze tyto a
žádné jiné. Má na mysli kvalitu jednotlivé
živé bytosti, kvalitu jejích vlastností, které budou oceňovány způsobem, jenž
v jejím pohledu morální filozofie pomíjí. Živočichové mohou být hodnoceni
jinými, logicky rozdílnými způsoby – například s ohledem na užitečnost
jejich vlastností, nebezpečnost pro nás nebo s ohledem na krásu či odpudivost.
První obecná teze, s níž se v úvodních úvahách
setkáme a kterou bude autorka dále upřesňovat, zní:
Morální posuzování lidského jednání a dispozic
je případem takového druhu hodnocení, které se vyznačuje právě tím, že se týká
živočichů. (s.18)
Footová se snaží představit pojetí morálky opřené o
přesvědčení, že hodnocení lidského chtění/vůle a jednání mají stejnou
pojmovou strukturu jako hodnocení vlastností a výkonů jiných živočichů a lze jim
porozumět pouze podle tohoto modelu. Morální „zlo“ chce tedy představit jako „typ přirozeného defektu“. Řekneme-li, že
lidské jednání nebo dispozice jsou dobré, jedná se podle Footové o fakt, který se
týká určitého znaku určitého druhu živočicha. Dříve (Moral Beliefs, 1958; Morality as a System of Hypothetical Imperatives,
1972) se domnívala, že diskuse o racionalitě jednání musí začít vysvětlením
přirozenosti důvodů jednání, pojednáním o přáních a zájmech. Dnes považuje
teorii zištnosti racionality i teorii naplňování přání/vůle za chybnou. Obě se
údajně dopouštěly strategické chyby: racionalitu morálního jednání se pokoušely
vtěsnat do příslušné teorie. Podobné pokusy implikovaly např. následující
postup: nejprve přijmeme nějakou teorii rozumného jednání, a pak se pokoušíme co
nejlépe určit racionalitu s ohledem na spravedlivé nebo milosrdné jednání.
Mohli bychom se ptát: Co by bylo na praktické racionalitě tak důležité, když rozum
usiluje o vyplnění libovolných (tedy i ničemných) přání? Není otřesen
předpoklad, podle nějž musí být morální jednání zařazeno pod nějaký
prefabrikovaný pojem praktické racionality?
Říkat pravdu, držet slib, pomáhat sousedovi, to vše jsou dle
Footové komponenty nebo aspekty praktické racionality ve stejném smyslu jako
sebezáchovné jednání nebo rozvážné sledování jiných nevinných cílů. Říci,
že „Morální požadavky mají vždy přednost.“, neznamená vyzvedávání
určitých kvalit. Podle ní neexistuje žádné
kritérium praktické racionality, které by nebylo odvozeno od kritéria kvality vůle.
Soud o tom, co vyžaduje praktická racionalita, musí uvést hlediska, která nazýváme
non-morální, do vztahu s hledisky, které nazýváme morální a naopak. V pojetí
Footové je základem praktické racionality kvalita rozhodnutí (nikoli naopak).
Footová se tudíž domnívá, že neexistuje kritérium praktické
racionality, které by nebylo odvozeno od kritéria kvality přání/vůle (srovnej s.
24). Základním tenkým vláknem, které se táhne různými komponenty praktické racionality je: kvalifikace člověka k dobrému jednání. Je
to dobrá vůle, lišící se přece jen
např. od schopnosti vidění, zručnosti prstů nebo dobré paměti. Oceňuje tudíž
v tomto ohledu Kanta: morálně dobrá je sama dobrá vůle. Idea praktické
racionality se fakticky týká vůle. Kant se však z pohledu Footové mýlil, když
si myslel, že abstraktní, na rozumové bytosti použitelná představa praktického
rozumu by mohla zdůvodnit nějaký morální kodex pro člověka. Hodnocení lidského
jednání závisí dle Footové na podstatných/bytostných rysech specificky lidského
života.
Nezbytnost morálky
Nutnou součástí lidského života je schopnost přivést někoho
bez použití fyzického násilí k tomu, aby NĚCO učinil – a to mnohem
účinněji než by mohly fyzicky donucující a jiné prostředky zajistit. Pozornost je
tedy upřena na NĚCO, co je nutné, protože a pokud na tom závisí něco dobrého. Na
základě stejné úvahy říkáme, že pro rostliny je nezbytná voda, pro ptáky stavba
hnízda, pro vlky lov ve smečce. Pro živočichy existují jisté faktory, které
určují, co pro členy určitého druhu znamená být takovými, jakými být musí, a
rovněž určují výkon toho, co dělat musí.
U člověka je však „dobro“ závislé na lidské spolupráci a
dalších okolnostech, zásadně rozmanitějších a obtížněji specifikovatelnějších
než „dobré“ pro zvířata. Zvířata nemusejí rozumět tomu, co se děje, co se
dít má, co dělat musejí, nač jsou odkázána, jaký je stav věcí apod. Člověk je
však odkázán na zprostředkování a následování morálky. Podle Footové si
člověk nemůže vystačit bez morálky. Ve stati Morality
as a System of Hypothetical Imperatives[5]
si položila Footová otázku, proč se musí považovat za rozumné následování
morálky. Její pokusy o odpověď byly podle jejího nynějšího názoru zbytečné do
té doby, dokud byla pod vlivem humeovské představy o praktické racionalitě. Nyní se
domnívá, že „jednání řídící charakter“ morálního posuzování lze
vysvětlit praktickou racionalitou morálního jednání. Do pojmu praktické racionality však již není
vestavěna žádná v subjektu jednání ležící podmínka morálního posuzování.
Tvrdí, že hlediska v oblasti slibů, laskavosti a pomoci
člověku v nouzi jsou stejným způsobem spojena s důvody pro jednání –
jako hlediska zištnosti nebo účelnosti: spojení se v každém z uvedených
příkladů týká pojmu praktického rozumu a faktů lidského života. Footové
kognitivistické stanovisko je cestou nutného
spojení morálních soudů a jednání, což Footová považuje za řešení
problémů, jež se pokoušely řešit teorie jako emotivismus, preskriptivismus a
expresivismus.
V její „teorii praktického rozumu“ říká morální soud
něco o jednání každého, koho se týká obsah soudu. Říká něco o důvodu osoby:
jednat nebo nejednat určitým způsobem – dokonce nezávisle na tom, zda jednající
důvod uznává nebo ne a nezávisle na tom, zda člověk, který příslušný důvod
uzná, podle něj bude jednat nebo ne.
Jednání na základě důvodů
je pro Footovou základním způsobem lidského chování. Footová to považuje za
vysvětlení praktického charakteru morálky: morálka je vhodná k tomu,
aby plodila určitá jednání a určitým
jednáním bránila, protože tak může činit porozuměním důvodům.(s. 36)
Morálka jako praktická
racionalita
Uvedeným způsobem Footová spojuje morální soudy a jednání.
Povinnost zakládá v morálce jiný vztah k jednání než jednání na
základě soudů „Země je kulatá“, „Maliny jsou sladké“. Morální jednání
tedy spojeno s vůlí zvláštním způsobem proto, že je požadavkem i potřebou
praktické racionality. Svádí to k tomu, abychom řekli: morální soudy jsou
„motivující důvody“ pro jednání. Míní se tím: lidé něco dělají jednoduše
proto, že si myslí, že tak musí jednat.
Ovšem tato teorie „mechanického“ nebo „hydraulického“ obrazu je podle Footové
zavádějící: získali bychom sice obraz o
přáních jako silách, které pohybují vůlí v určitém směru, a obraz o jednání jako výsledku nějaké kombinace
přesvědčení a přání. Takový obraz je však Footové podezřelý – cíl
jednání přece musí odněkud pocházet. Footová se domnívá, že neexistuje důvod
pro existenci logické propasti mezi morálním soudem a jeho důvody. Tvrdí, jak bylo
řečeno výše, že morální argument je v posledku zdůvodněn fakty lidského
života. Součástí lidské racionality je dle Footové především starost každého o
vlastní budoucnost. Morální hodnocení pak nestojí v protikladu k potvrzení
faktů. Mnohem více má co do činění s fakty zvláštního druhu – stejně jako
hodnocení schopnosti vidění, slyšení u zvířat, včetně dalších aspektů jejich
chování.
Nebude-li nahluchlá kvočna schopna vypátrat svá kuřata podle
pípání, nepůjde o nic jiného než o fakt, podobně jako v případě za soumraku
špatně vidící sovy – je to fakt. Stejným způsobem provádíme hodnocení
založené na životní formě našeho vlastního druhu – hodnocení zrakových
schopností člověka, sluchu a paměti, schopnosti koncentrace apod., jsou objektivní a
vyjadřují fakty. Proč by se zdálo divné, že se i hodnocení lidské vůle musí
orientovat na fakty lidské přirozenosti a života našeho druhu? Footová se pokouší
ukázat, že člověk je bytostí schopnou rozpoznávat důvody jednání a bytostí
schopnou jednat odpovídajícím způsobem. V žádném případě to nevylučuje
uznání role, kterou při motivaci lidských ctností hrají pocity (sentiments) typu studu a odporu nebo náklonnosti,
sebeúcty a hrdosti.
Zdá se tedy, že existují jisté „přirozené normy“. Podle
Footové má hodnocení živočichů stejnou základní logickou strukturu a stejný
logický status – přes všechny rozdíly, které jsou mezi hodnocením rostlin a
zvířat, jejich částí a vlastností na jedné straně a morálním hodnocením
člověka na straně druhé. Footová uvažuje o možnosti, že morální defekt je formou přirozeného defektu
– a není příliš odlišný od defektu u sub-racionálních živočichů, jak se
obvykle míní. O dobru uvažuje jako o
„přirozené kvalitě“ již na úrovni sub-racionálních tvorů. Přes příklady
přirozených kvalit rostlin a živočichů přichází Footová k následujícímu
tvrzení: způsob, jakým má individuum být, je
dán tím, co je pro jeho vývoj, sebezachování a rozmnožování nezbytné: u
většiny druhů k tomu patří obrana a u mnohých odchov
mláďat. Přirozené normy mají tedy vazbu na jakousi teleologii druhu.
Ctnosti hrají v životě lidí nezbytnou roli a přirozené normy existují nezávisle na lidských přáních a zájmech. Přirozené kvality a defekty u rostlin a zvířat zásadně závisejí na formě života příslušného druhu, k němuž individuum patří. Pružnost je pro rákosové stéblo dobré, u dubu je to defekt. U rostlin a zvířat je „dobrý“ začleněno do dosebezapadajícího souboru obecných pojmů jako druh, život, smrt, rozmnožování a výživa, společně se specifickými – můžeme říci lokálními – představami (jako nést plody, žrát, prchat apod.).
Dobro jako kvalita – neřest jako přirozený defekt
Jak je to s pojmem „dobrý“ v tomto primárním smyslu
u člověka? Jak je příslušná kvalita určena u člověka? Podle Footové jsou
všechny normy, o nichž byla dosud řeč, založeny na faktech, které se týkají
předmětů přirozeného světa. Výpovědi o kvalitě u člověka – i takové, které
mají co činit s dobrým stavem charakteru a jednání – nejsou srozumitelné
s pomocí nějakých psychologických pojmů. Neřesti jsou pro Footovou formou
přirozeného defektu. To je jedna z hlavních tezí Footové. I když
vnější zdání mluví proti její tezi. Footová sama se táže, zda bychom neměli
jménem individuality a kreativity protestovat proti tomu, že v takové promluvě
vystupuje lidský druh tehdy, když se jedná o to, co musí vykonat individuum, a to jako zvláštní osoba?
V morální teorii přirozené normativity (která se
radikálně odlišuje od každé formy konsekvencialismu) jde o následující: fakticky
musíme uznat, že to, co je dobré pro člověka, se odlišuje od toho, co je dobré pro
nějakou rostlinu, popř. zvíře. „Dobrý“ zde odkazuje na úspěch v cyklu
vývoje, sebeuchování a rozmnožování. Blaho člověka je vlastního druhu. Přesto
existuje společná struktura. Dějiny vývoje neplatí pouze pro případ rostlin a
zvířat, ale i v případě člověka: v obou případech se popisují způsoby
života, v nichž příslušná individua dosáhla toho, co je pro ně dobré. Existuje
výpověď: „Lidé šijí šaty a staví domy“, kterou lze srovnat s větou
„Ptáci mají peří a stavějí si hnízda.“ A existuje i výpověď: „Lidé
zavádějí pravidla a uznávají práva“. Abychom určili, co je v případě
charakteru, dispozice a volního rozhodnutí dobré a špatné, musíme promyslet, co je
dobré pro člověka a jak lidé žijí - tedy, jaký je člověk typ živočicha.
Zdá se tedy, že s ohledem na „přirozené kvality“ lze
nalézt jeden a týž normativní vzor při hodnocení všech tří živočišných druhů
(rostlin, zvířat a člověka). Z pohledu Footové existuje „přirozená
normativita“. Footová též předpokládá, že
člověk bude jako člověk defektní, pokud nedělá, co není pro jeho lidské
dobro/blaho nutné – když například vraždí nebo poruší slib. Jenže co
v situaci, když si položíte otázku: Co dělat, když mi nezáleží na tom, abych
byl dobrým člověkem? Jakou váhu bude mít důkaz, že porušení slibu nebo vražda
jsou špatné? Takové otázky nás opět dovedou ke staré otázce: Máme důvod snažit se být dobrým člověkem?
Není ovšem tento přechod úhybným manévrem, který již sugeruje odpověď? Footová
otázku přeformuluje do jiné podoby: Máme důvod
přisvojit si cíle dobrého člověka (dobro, blaho, nečinit druhým bolest,
věrnost, ...)? Otázkou vytyčený problém se týká racionality ctnostného
jednání. Pro zastánce objektivní teorie morálního hodnocení, jakým je Footová, je
to obtížná otázka.
Plodí totiž další otázky:
1) Může objektivní teorie morálního hodnocení skutečně
dokázat, že je neslučitelné být zločincem a být dobrým člověkem? (Footová
odpovídá ano s odkazem na špatnost jako defekt člověka.)
2) I když se to nějaké objektivní teorii podaří, může pak
dokázat rozumné spojení mezi uvedeným míněním a důvody pro jednání, které máme
jako individua?
Na druhou otázku odpovídá: lidé jsou racionální bytosti potud,
pokud mohou jednat z určitých důvodů – vyšší zvířata, byť jsou nám
v mnoha ohledech podobná, nemohou jednat ani racionálně ani iracionálně,
protože nejednají na základě důvodů (jako člověk). Footová zde připomíná
Tomáše Akvinského, který uvádí, že zvířata a malé děti nevolí. Pokud se zdá,
že ano, nejsou to jen apetitivní sklony k té či oné věci?[6]
Akvinský se domnívá, že i když zvířata něco činí s ohledem na nějaký
cíl, nemohou cíli rozumět jako cíli.[7]
Zvířata neví nic o prostředcích a účelech, nemají vědění o vztazích
prostředků a účelů. Člověk je schopen svá jednání rozumně zdůvodnit. Zvířata
a malé děti mají cíle, aniž by je jako cíle mohly nahlížet. Pro zvíře je dobro
to, co vidí, např. potrava; člověk má za dobro to, nač jako na dobré pohlíží.
Proto o zvířatech nemůžeme říci, že ví o lepším (dobrém), a přesto volí
špatné. O nějakém člověku to můžeme tvrdit smysluplně. Objeví se zde
aristotelský problém akrasie (neovladatelnosti
či slabosti vůle).
Stále ovšem zůstává nezodpovězena otázka: Proč by měl (musel) člověk dělat to, co dělá
dobrý člověk?
Footová nejprve rozlišuje a) povinnost za určitých okolností a
b) absolutní povinnost. Na příkladech se snaží ukázat, že povinnost implikuje pro
subjekt existenci důvodu, proměnit povinnost do jednání, a to již v případě
relativní povinnosti (povinnosti za určitých okolností). Zvláštním znakem
absolutní a konečně platné povinnosti je její pojmové spojení s praktickou
racionalitou. Footová se stále snaží nehovořit o přání a zájmu jako o nějakých
zvláštních způsobech pro vysvětlení lidského jednání: jednání může být
vysvětleno z nejrůznějších příčin: zvykem, tendencí imitovat jednání
druhých, zvláštností situace, v níž se člověk ocitne poprvé, faktem, že
jednání nahrazuje nebo reprezentuje jiné jednání nebo něčím tak vzdáleným jako
je posthypnotická sugesce. Proč by nemohlo vysvětlit jednání třeba svědomí?
Footová uvádí, že ten, kdo jedná špatně, jedná způsobem, který odporuje praktickému rozumu. „Dobrý“ předpokládá nutnou podmínku praktické racionality a váže se s významem „rozumný“. (s.88)
Dále se opětovně vrátila k otázce, proč musím činit to,
co musí konat dobrý člověk. Otázce lze rozumět dvěma způsoby. Výrazu „co musí
dělat dobrý člověk“ můžeme rozumět a)
transparentně (extenzionálně) – vztahuje
se na příklad „držet slib“ nebo „nevraždit“. Případná odpověď musí
skeptikům ukázat, proč je takové jednání špatné (pokud se jej dopustí); b)
výrazu můžeme rozumět rovněž jako výrazu opaknímu (neprůhlednému). Výraz „co
musí konat dobrý člověk“(nebo nesmí) se v tomto případě vztahuje na
špatné jednání jako takové. Skeptikům se pak musí ukázat jednoznačné pojmové
spojení mezi dobrým jednáním a rozumným jednáním. Ten, kdo si vymáhá nějaký
důvod pro racionální jednání, požaduje důvod tam, kde jsou důvody již a priori na
konci. A když se skeptik táže stále dál: „Ale proč musím?“, lze zpochybnit, že
toto „musí“ něco znamená.
Může se stát, že jej nepřesvědčíte, a jde-li o nebezpečnou
osobu, pak můžete mít velké potíže. Jeho jednání se pak můžeme pokusit ovlivnit
jinak.
Na výpravě za dobrým člověkem
Footová se tedy nejdříve pokusila popsat logickou strukturu, jež je součástí autonomního hodnocení všech živočichů. Živočichové se vyznačují přirozenými kvalitami (popř. defekty) a Footová poukázala na rozdíly a podobnosti v hodnocení rostlin, zvířat a lidí – viz úvahy o praktické racionalitě. Na základě odlišností v hodnocení vymezuje specifické morální kvality člověka. Označíme-li za dobrou rostlinu nebo živočicha, máme na mysli živočicha či rostlinu jako celek. Řekneme-li o někom, že je dobrý člověk, hodnotíme jej pouze ve zcela určitém ohledu. Mluvíme-li o dobré osobě, znamená to hodnocení s ohledem na jeho racionální vůli, nikoli hodnocení individua s ohledem na tělesné znaky nebo schopnosti typu vidění nebo paměť. Racionální vůli chápe Footová jako vůli, která je určena rozumem.
Lze tento zvláštní případ hodnocení – morálního hodnocení - popsat přesněji? Footová se domnívá, že morální hodnocení, morální soudy musí být chápány jako součást větší třídy hodnocení chování, která má společnou pojmovou strukturu. Podle Footové nejsou morální soudy odlišné od jiných hodnocení. Existuje praktické použití pojmu „povinnost“, které odkazuje na nějaký důvod jednání, dokonce na absolutní důvod. Současně víme, že určitý druh hodnocení člověka – Footová jej nazývá praktickou racionalitou – závisí na tom, že člověk koná to, co se konat má (ve smyslu musí). Použití slova „mít povinnost/muset“ bere v nejrůznějších praktických kontextech ohled na možný defekt jednání. Samotné slovo „mít povinnost“ ale ještě neříká, zda se u příslušného jednání jedná o něco důležitého nebo ne. Někdy se totiž může povinnost týkat jednání, jehož provedení nebo nevykonání by bylo jednoduše hloupé. Proč potom považovat morální hodnocení za něco zvláštního? Existuje skutečně rozdíl mezi „morálním“ hodnocením a hodnocením jiným? Má uvedené rozlišování substanciální povahu? Footová se domnívá, že existují společné znaky pro veškeré hodnocení lidského jednání, a nazývá je „hodnocením racionální vůle člověka“. Jaké jsou společné znaky hodnocení? Všechny se týkají dobrovolného jednání a úmyslů.[8] Prvním znakem zvláštního hodnocení je spojení s dobrovolností, jež se nevztahuje na kvality a defekty člověka, nýbrž na kvalitu racionální vůle.
Druhý znak morálního hodnocení popisuje Footová následně: dobrý a špatný mohou vyplývat z formálně rozdílných dimenzí jednání, které lze rozlišit takto: 1) kvalita jednání vyplývá z podstaty jednání – z toho, co bylo vykonáno (záchrana života je z tohoto pohledu dobrá, usmrcení naopak špatné); 2) cíl, kvůli němuž je jednání vykonáno, je nezávislým zdrojem dobrého, popř. špatného (jednání nemůže být cílem ospravedlněno, existují však cíle, které ospravedlňují špatné jednání: například mohu zničit někomu majetek, avšak zabráním tím rozšíření ničivého požáru); 3) třetí zdroj dobrého (popř. špatného) spočívá ve vztahu jednání a soudu svědomí jednajícího subjektu (okolnost, že někdo učinil to, co považoval za správné, často ruší faktickou špatnost jednání nebo záměru). Ovšem s odvoláním na Tomáše Akvinského Footová uvádí, že mýlící se svědomí (ani rozum ani svědomí) není důvodem pro zproštění obžaloby. Na druhé straně mýlící se svědomí zavazuje, protože jednání proti vlastní představě o tom, jak by měl člověk jednat, je dle Akvinského nejradikálnější formou špatnosti vůle.
Potíže morálního hodnocení spočívají v tom, že v mnoha případech se dobro a zlo mísí a zdroje dobrého a špatného mohou částečně ležet uvnitř i vně oblasti, která se někdy označuje jako morální. Různé faktory hodnocení vedou různými směry. Jak potom může být nějaký případ označen za dobrý? Je podmínkou morálního hodnocení pouze jeden faktor (např. záchrana života)? Co když má být dobrý účel realizován s pomocí nemorálních nebo bláznivých prostředků? Co když má být dobrý účel realizován s pomocí jednání, jež sice musí být vykonáno (ve smyslu mít povinnost), ale jednající je považuje za „špatné“? Může být nějaké jednání nazváno dobré, pokud v sobě obsahuje dobré a špatné prvky? Tomáš Akvinský uvádí, že k tomu, aby něco bylo špatné, stačí jediný defekt – to, co je dobré, musí být dobré ve všech ohledech.[9]
Footová se domnívá, že jednání je pak špatné tehdy, jestliže jsou špatné následující zdroje: druh (např. vražda), cíl nebo neslučitelnost s hodnotovými soudy jednajícího. Z formálního hlediska stačí jeden z uvedených zdrojů k tomu, aby bylo možné hovořit o defektu vůle. Uvedené stanovisko Footové konvenuje se stanoviskem Tomáše Akvinského, podle nějž je individuální jednání dobré tehdy, není-li v žádném z ohledů špatné.[10] Toto tvrzení by se týkalo i mimo-morálních hodnocení (např. funkčnosti ruky). Footová se stále domnívá, že hodnocení morální a mimo-morální jsou srovnatelná, i když se zdá, že mezi morálním a mimo-morálním hodnocením existuje logický rozdíl. Teze o všeobecné přednosti morálních stanovisek je však podle ní neudržitelná. Lze předložit přesvědčivé argumenty pro ohraničený morální absolutismus, podle nějž nemůže být určité jednání za žádných okolností správné. Mohu-li určité jednání označit jako „mučení“, pak je toto jednání morálně nepřijatelné za všech okolností. Morální absolutismus však nepodpírá obecnou teorii o zásadní přednosti jednání opírající se o tzv. „morální důvody“. Konečně platná povinnost i její opak platí i v případech mimo-morálního hodnocení. Slogan: „morální hlediska mají vždy přednost“ není pro Footovou žádnou pravdou morální filozofie, ale značně nepřijatelnou doktrínou o tom, co se musí konat. Footová uvažuje o hodnocení bez ohledu na význam slova morální. Zdá se jí však důležité, že člověk uznává připravenost dopřávat si dobro jako ctnost vůle, což má pro jeho život značný význam. Defekty vůle se netýkají pouze toho, co je spjato s účinky na jiné osoby, ale i bojácnosti, konvencionality či volního sebepopření, které kazí jedincům osobní život. Povinnost nemá v morálních souvislostech zvláštní význam, důvod jednání nemá co do činění vždy jen s druhými, ale i s námi samotnými.
Štěstí a blaho člověka
Na základě předešlého je zřejmé, že Footová nahlíží racionalitu vůle jako aspekt kvality člověka. Nevystupuje vedle ctností, nýbrž je jejich integrální součástí. Pro Footovou není praktická racionalita nic jiného než úsilím o štěstí. Jsou-li neřesti formou přirozeného defektu a ctnosti dobrým utvářením vůle, jaké místo náleží ve schématu přirozené normativity představě lidského štěstí? Tradičně je za štěstí považováno blaho člověka. Ovšem existuje následující problém: lidská forma života se naplňuje ve štěstí, a štěstí má tedy rozhodnout o tom, co je ctnost. Je-li to tak, jak může někdy ctnost vyžadovat, aby bylo obětováno štěstí? Může být štěstí dosaženo sprosťáctvím, špatným jednáním? Co víme o možnosti kombinace zlomyslnosti/sprosťáctví a štěstí?
Podivný problém „hloubky“
Footová opět používá srovnání morální a mimo-morální oblasti. Pojem dobra podle ní předchází pojmu radosti a v nějakém smyslu radost implikuje. Radost znamená být šťastný z toho, že konám x nebo že někdo něco rád dělá. Radost však není hlavním dílem štěstí, štěstí má co do činění s něčím, co nazýváme veselostí (gladness) – i to lze převést do formy vědomí něčeho dobrého. Nejrůznější kontexty slova „šťastný“ lze převést na zmíněnou formu vědomí něčeho dobrého.[11] Radost náleží k podstatě dobrého života – opozitem však samozřejmě není dlouhé utrpení. Neexistuje rozdíl mezi „dobrým životem“ a „šťastným životem“ (šťastný by zde znamenalo spokojený, radostný nebo zábavný/potěšující)? Být spokojený by zřejmě nestačilo – spokojený může být i pacient po lobotomii. Pojem štěstí považuje Footová za značně problematický – jak si mohl vysloužit klíčovou roli v morální filozofii? Footové se zdá charakteristika štěstí jako stavu vědomí nedostatečná – podle ní v takové charakteristice chybí dimenze hloubky. Zde jsem značně v rozpacích, jak může analytický filozof zavést do vysvětlení pojem „hloubka“ psychického stavu. Místo vysvětlení se fakty zavřou do černé skříňky, která by snadno mohla při nevhodné manipulaci získat i nežádoucí mystický obsah. Footová se domnívá, že je omyl považovat štěstí za něco ve vědomí, co by bylo principiálně odlučitelné od zdrojů zkušenosti a přesvědčení nějaké osoby. Domnívám se, že neurovědci pokročili ve zkoumání fenoménu „štěstí“ jako stavu vědomí natolik, že štěstí jako stav vědomí není a v mnoha případech ani nemůže být odloučený od zdrojů zkušenosti a přesvědčení. Jednoduše: to, co považuje Footová za omyl, nikdo z neurovědců ani netvrdí. Řeč o hloubce štěstí (lásky, přátelství apod.) lze značně upřesnit, ovšem jiným jazykem než nabízí Footová.[12]
Přirozená kvalita podruhé
Při zkoumání pojmu lidského štěstí Footová vychází z popisu radostného a spokojeného života. Začne zkoumáním toho, jak nějaká osoba pečuje o sebe a svůj život a vztahem lidských ctností a dobra (ve smyslu blaha člověka). Opět se tedy vrací k myšlence přirozené kvality. Otázka zní: Jak se u individua vztahují kvalita a defekt k tomu, co je prospěšné pro příslušníka druhu, k němuž individuum náleží? Prospěšností zde míní naplňování životní formy příslušného druhu. Abychom mohli vědět, zda je individuum takové, jaké být má, musíme znát životní formu příslušného druhu. Ta se utváří v milionech životních forem různých druhů s pomocí vnitřních zdrojů a přizpůsobení se životnímu prostoru.
Footová vychází ze dvou předpokladů: 1) V případě tělesného zdraví a schopností jako inteligence, paměť apod. odkazuje kvalita na to, co potřebuje živočich k uskutečňování životní formy svého druhu. 2) Dobře se vede živočichu tehdy, jestliže uskutečňuje svoji životní formu. Týká-li se realizace specifické formy života a vedení dobrého života člověka, pak se Footová A) táže na vztah ctnosti a dobrého života a B) spojení dobrého života se štěstím toho, kdo tento život vede.
Footová se domnívá, že můžeme porozumět lidskému blahu a štěstí tak, aby byla zcela vyloučena kombinace zlomyslnosti/sprosťáctví a štěstí. Vyhýbá se ukvapeným banálním závěrům typu: lidé jsou dobří, jestliže mají ctnosti, a bude se jim dařit dobře, jestliže budou jednat dobře. Opět si klade otázku: o čem mluvíme, když mluvíme o blahu člověka? Existuje jeden pojem lidského blaha, který by se dal použít na celý druh? (s. 124) Lze otázku převést na otázku „Je blahem člověka štěstí?“. Co znamená, že se živočichu daří dobře, že prospívá? Footové se zdá, že právě pojem „dařit se dobře“, „prospívat“ je dostatečně obecný. Zahrnuje výhodné změny v organismu samotném i to, co jej brání před vnější újmou. Aby se individuu dařilo, aby prospívalo, mělo by být nezbytné, aby se zlepšoval jeho celkový stav i vliv na jeho prostředí. Podle Footové mohou hrát v našem myšlení roli i další pojmy štěstí než pouze štěstí, které by nebylo spjato s ctností. Blaho člověka spočívá ve štěstí, které je a priori neslučitelné se sprosťáctvím, zlobou, zlomyslností. Opět se vracíme k I. knize Etiky Níkomachovy, k pojmu eudaimonia, jehož jádrem je ctnostem přiměřená činnost. Štěstí tedy Footová představuje jako proměnlivý/nestálý pojem, který vystupuje v různých podobách (i v té, kdy se někdo obětuje pro spravedlnost – šťastný život se mu za daných podmínek mohl jevit jako nemožný). Footová chápe pojem „štěstí“ podobně jako Aristoteles definuje pojem eudaimonia. K jeho významu patří rovněž ctnostem přiměřená činnost. Štěstí je pro ni tedy radost/potěšení z dobra, tedy radost, kterou člověk prožívá, když dosáhl správného cíle nebo jej sleduje (s.129). Neakceptuje vyrovnání/ztotožnění štěstí a ctnostného života (jako McDowell), ani jeho myšlenku, že ztráta utrpěná z ctností vynuceného jednání není ztrátou. Podle Footové fakticky existuje štěstí, jehož může dosáhnout pouze dobrý člověk, ale souhrou špatných náhod v průběhu života se může stát, že toto štěstí může ležet mimo dosah i těch nejlepších lidí. Footová končí následujícím tvrzením: Dobrý člověk musí nejen pochopit, že jeho blaho je spjato s kvalitou přání a jednání, musí to i pocítit: dobro jej musí učinit radostným, hrdým a sebevědomým.
Shrnutí
Footová se pokusila v knize nabídnout popis přirozené
normativity našich etických rozhodnutí. Člověk i ostatní živočichové podle ní
následuje intrinsitní představy o dobru, snaží se uskutečňovat kvalitu bytí.
Dobré je pak to, co je prospěšné přirozenému prospívání/vývoji.
Na rozdíl od zvířat nejde člověku pouze o uskutečnění dobrých životních cílů, ale rovněž o to být dobrým živočichem. Člověka přitom nevedou přání a zájmy, nýbrž důvody, které jsou v souladu s přesvědčeními. Co někdo považuje za „dobré“, je současně totéž, co považuje konec konců za „správné“. Protože dobré je spojeno s rozumným, nemůžeme podle Footové jednat „špatně“, protože ten, kdo tak činí, „jedná ipso facto způsobem, který odporuje praktickému rozumu“. Rozum tedy dává důvody pro lidské jednání, stanovuje, co je pro člověka dobré – tedy: činit to, co činit musí. Tato povinnost není z pohledu Footové žádnou čistou morální povinností. Závisí na podmínkách jednání jako vědění a dobrovolnost a zahrnuje osobní hlediska, která mohou hovořit v neprospěch sledování povinností/závazků. Footová pléduje za „ohraničený morální absolutismus“, podle nějž nemůže být určité jednání správné za žádných okolností, zatímco v některých situacích je naprosto přípustné dát přednost zištným aspektům.
Štěstí není podle Footové stav vědomí, nýbrž obsah života,
který se realizuje úsilím o dobro. Morálně přikázané je pro ni to, co je rozumné
pro uskutečnění životní formy člověka. Přes snahu o pojmovou diferenciaci
zůstávají některé klíčové otázky nezodpovězeny: 1) Jaké jsou zdroje našeho
morální vědomí? 2) Jaká jsou kritéria pro praktická rozhodování? 3) Odkud
pocházejí přirozené normy řídící naše jednání a jak s jejich pomocí
docházíme ke zdůvodněným soudům? Morální realismus má u Footové podobu až
teleologického naturalismu a eudaimonistické etiky úsilí. Rozum
je nahlížen jako „hlavní ctnost“ a stanovuje důvod a účel našeho jednání.
Morálka pak paradoxně nespočívá na racionálním úsudku, ale na „hlubším“
poznání, které dává lidem „pociťovat“, co je pro ně a všechny ostatní
správné. Footová nabízí racionální morálku ctností, vycházející z
„přirozené dobrosti“ člověka, a tím ospravedlňuje moralitu jeho jednání.
Radim Brázda
[1] Philosophy XXXII, 1958.
[2]
Footové pokus o uvedený metaetický objektivismus je
někdy dáván do souvislosti se zážitky událostí 2. světové války. Soudí se, že
právě ony mohly v jejím případě sehrát roli motivu ke studiu problémů
morální filozofie. Teorie, podle nichž je odsouzení nebo přijetí určitého
jednání věcí subjektivního rozhodnutí individua, se díky událostem v průběhu 2.
světové války mohly Footové jevit jako značně neadekvátní. Nejsem si jist, zda by
tvrzení tohoto typu obstálo jako relevantní argument. Bez ohledu na tyto spekulace
Footová stále obhajuje stanovisko objektivismu a argumenty proti morálně teoretickému
subjektivismu považuje v zásadě za platné.
[3] Blíže srovnej Geach, P.: Good and Evil. In: Foot, P. (ed.): Theories of Ethics. Oxford 1967.
[5] In: Virtues and Vices and Other Essays in Moral Philosophy. Oxford 1978. Stať byla poprvé uveřejněna v roce 1972.
[6] STh.I-II, q.13, a.2.
[7] Srovnej STh.I-II, q.1.a.2c.
[8]
Politováníhodné výsledky nemají pro kvalitu vůle
význam, vinna je „macešská přirozenost“ Srovnej: Kant, I.: Základy metafyziky mravů. Praha 1990, s. 57–58.
Víme však, že existuje i tzv. zaviněná nevědomost, úmyslná nevědomost apod.
Nevědomost má logickou váhu pouze tehdy, pokud se netýká něčeho, co dotyčná osoba
mohla a musela vědět.
[9] Srovnej Sth I-II, q. 18.
[10] Tamtéž.
[11] Wittgenstein poznamenal ve svých vzpomínkách: „Radost z mých myšlenek je radostí z mého zvláštního života.“
[12] Ilustrují to např. i do češtiny přeložené knihy - S. Klein: Vzorec štěstí. Alman, Brno 2004 nebo práce A. Damasia a členů jeho týmu.