Pravdivost a pravděpodobnost: esej k sémantice bibliografického záznamu

Roč.13,č.1(2021)

Abstrakt

Účel – Cílem článku je uvedení specifického konceptu pravdy do katalogizační teorie, jejíž součástí je ontologický model bibliografického univerza. Zabývá se problémem, jak je možné využít konkrétní teorie pravdy při stanovování pravdivosti a pravděpodobnosti bibliografického záznamu.

Design/metodologie/přístup – Zvoleným teoretickým východiskem je klasická adekvační teorie pravdy kombinovaná s Tarského sémantickou teorií pravdy a s Popperovým pojetím pravděpodobnosti. Jedná se o teorie, které můžeme zařadit k tzv. korespondenčním koncepcím pravdy, jejichž základem je přesvědčení, že pravda je shoda myšlení a skutečnosti.

Výsledky – Pojetí katalogizace jako vytváření výpovědí o entitách, které mohou nabývat hodnoty pravda či nepravda, může fungovat jako ideální model, napomáhající katalogizátorovi k analýze a reflexi katalogizačního procesu.

Originalita/hodnota – Kombinace adekvační teorie pravdy s teorií sémantickou je originálním řešením. Uvedení klasických teorií pravdy do katalogizační teorie představuje nový příspěvek.


Klíčová slova:
teorie pravdy; adekvační teorie pravdy; sémantická teorie pravdy; pravděpodobnost; bibliografické univerzum; FRBR; bibliografický záznam
Biografie autora

Jiří Stodola

Masarykova univerzita, Filozofická fakulta, Katedra informačních studií a knihovnictví

Pracuje jako vyučující na Katedře informačních studií a knihovnictví Filozofické fakulty Masarykovy univerzity. Specializuje se na filosofii informace, teoretické problémy informační vědy, otázky zprostředkování informací lidem s postižením, teorii katalogizace a informační etiku. Je členem redakční rady časopisu ProInflow.

Reference

Fuchs, J. (1995). Filosofie. 2, Kritický problém pravdy. Praha: Krystal OP.

IFLA. (2001). Funkční požadavky na bibliografické záznamy. Praha: Národní knihovna v Praze. Dostupné z WWW: http://www.webarchiv.cz/files/dokumenty/reference/frbr.pdf.

IFLA. (2009). Ustanovení mezinárodních principů katalogizace. Praha: Národní knihovna v Praze. Dostupné z WWW: http://www.ifla.org/files/cataloguing/icp/icp_2009-cs.pdf.

Kolář, P. (2002). Pravda a fakt. Praha: Filosofia.

Novák, L. & Vohánka, V. (2015). Kapitoly z epistemologie a noetiky. Krystal OP.

Oddie, G. (2016). Truthlikeness. In The Stanford Encyclopedia of Philosophy. Stanford University. Dostupné z WWW: https://plato.stanford.edu/archives/win2016/entries/truthlikeness.

Popper, K. R. (1997). Logika vědeckého bádání. Praha: Oikoymenh.

Sousedík, P. (2008). Logika pro studenty humanitních oborů. Praha: Vyšehrad.

Sousedík, S. (2006). Identitní teorie predikace. Praha: Oikoymenh.

Stodola, J. (2011). Rekonstruktivní hermeneutika jako obecná metodologie informační vědy. ProInflow. 3(1). Dostupný z WWW:

http://www.phil.muni.cz/journals/index.php/proinflow/article/view/2011-1-3/978.

Tarski, A. (2006). Sémantická koncepce pravdy a základy sémantiky. In Peregrin J. (ed.) Logika 20. století: Mezi filosofií a matematikou: výbor textů k moderní logice (pp. 135-176). Praha: Filosofia.

Tomáš Akvinský (2003). O pravdě, o mysli. Praha: Krystal.

Metriky

126

Views

74

PDF views