Pokyny pro autory
Časopis uveřejňuje původní vědecké studie. Přijímáme rukopisy v češtině, slovenštině, angličtině, němčině, francouzštině, ruštině. Nevyžádané rukopisy se nevracejí, honoráře se nevyplácejí. Rukopisy k recenznímu řízení a případné dotazy laskavě adresujte na email redakce (shb@phil.muni.cz).
Pokyny pro úpravu příspěvků
Redakce časopisu Studia historica Brunensia prosí své autory o dodržování následujících zásad při odevzdávání rukopisů:
Své příspěvky odevzdávejte zásadně v elektronické podobě, a to ve formátu DOC (DOCX) nebo RTF. Při psaní užívejte standardní nastavení editoru bez zvláštního formátování, začátky odstavců neodsazujte mezerníkem, neužívejte dělení slov. Text doplňte informacemi o autorovi (jméno, email, afiliace, ORCiD)
Přílohy – mapky, grafy, tabulky, případně obrazový materiál – odevzdávejte vždy zvlášť a jejich zpracování projednejte, prosíme, předem s redakcí. Autorská a reprodukční práva k obrazovým přílohám zajišťuje autor, k obrazovým přílohám je nutné připojit vždy popisky uvádějící autorství a zdroj.
K článku musí být přiloženo cizojazyčné resumé o maximální délce jedné normostrany (30 řádků po 60 úhozech = 1 800 tiskových znaků s mezerami), resp. český podklad pro překlad do cizího jazyka, dále též český podklad pro anglický abstrakt (max. 600 tiskových znaků s mezerami) a klíčová slova (max. 5–6).
Délka jednoho článku by neměla přesahovat 35 normostran včetně poznámkového aparátu (maximálně 70 000 znaků s mezerami).
Poznámky v textu vkládejte pomocí příkazů Vložit a Poznámka pod čarou, čímž budou čísla poznámek v textu i pod čarou automaticky zařazena v podobě horního indexu. Poznámky vkládejte vždy za interpunkci!
V textu rozepisujte slovy čísla od l do 9, čísla dvojmístná a vícemístná pište číslicemi. Uvozovky používejte v následující podobě: „Damoklův meč“. Po počáteční a před závěrečnou závorkou nedělejte odklep, podobně v rozmezí letopočtů či počtu stran nedělejte odklepy u pomlčky (jde o vyznačení rozsahu). Správná varianta: 1230–1253. Neužívejte zkracování letopočtu na poslední dvojčíslí (chybně: 1230–53). Nezaměňujte pomlčku a spojovník: Pomlčka (–) se používá při uvádění rozsahu (od do, v tomto případě bez mezer) či při vyznačování přestávky v řeči (v tomto případě je oddělena od textu z obou stran mezerami). Spojovník (-) se užívá ve spojených výrazech typu Frýdek-Místek, francouzsko-německé jednání. Denní data uvádějte vždy pouze v jedné z následujících dvou forem: 1) 27. března 1678, 2) 27. 3. 1678; nikdy nestřídejte obě podoby psaní. Hranaté závorky užívejte pouze v edici pro vkládání editorských poznámek. Citace vyznačujte kurzívou a uvozovkami (i samy uvozovky musí být v kurzívě).
Zkratky
V poznámkách užívejte následující zkratky: strana – s.; signatura – sign.; folio – fol.; recto – r; verso – v; inventární číslo – inv. č.; karton – kart.; rukopis – rkp.; vydavatel – vyd., ed.; vydavatelé – vyd., edd.; Herausgeber – Hg.; redaktor – red.; srovnej – srov.
Pravidla citování, bibliografické citace
V poznámkách pod čarou se používají zkrácené citace (s výjimkou nevydaných pramenů). Za textem následuje seznam úplných citací zdrojů rozdělený na oddíly prameny, literatura a internetové zdroje.
Příklady citace v poznámkách pod čarou a plných citací v seznamu zdrojů za textem viz citační úzus časopisu.
Děkujeme všem přispěvatelům za dodržování uvedených pokynů, které výrazně usnadní redakční zpracování.
Zásady zachování soukromí
Zásady zachování soukromí jsou dostupné ZDE.