Cíle a průběh revizního výzkumu příkopu neolitického rondelu v Těšeticích-Kyjovicích

Roč.18,č.1(2013)

Abstrakt
Příspěvek pojednává o revizním výzkumu části příkopu neolitického rondelu v poloze "Sutny" I u Těšetic-Kyjovic na jihozápadní Moravě. Rondel je datován do staršího stupně kultury s moravskou malovanou keramikou (fáze Ia) a jeho odkrytí v 60. – 70. letech 20. století představovalo první systematický výzkum objektu tohoto druhu ve střední Evropě. Nový revizní výzkum byl realizován v létě roku 2012 v rámci praxe studentů archeologie Masarykovy univerzity. Exkavačními pracemi byl odhalen západní profil dosud nezkoumané části příkopu u severního vstupu do rondelu. Cílem bylo získání nových informací díky aplikaci moderních výzkumných metod.

Klíčová slova:
neolit; kultura s moravskou malovanou keramikou; rondel; příkop; revizní výzkum

Stránky:
159–169
Reference

Ernée, M. 2008: Pravěké kulturní souvrství jako archeologický pramen. Památky archeologické – Supplementum 20. Praha.

Kovárník, J. 2001: Dějiny archeologického bádání na Znojemsku. In: Podborský, V. (ed.), 50 let archeologických výzkumů Masarykovy univerzity na Znojemsku. Brno, 95–125.

Podborský, V. 1988: Těšetice-Kyjovice 4. Rondel osady lidu s moravskou malovanou keramikou. Brno.

Podborský, V. 2001: Poválečné archeologické výzkumy Ústavu archeologie a muzeologie Filozofické fakulty MU na Znojemsku a Břeclavsku. In: Podborský, V. (ed.), 50 let archeologickýchvýzkumů Masarykovy univerzity na Znojemsku. Brno, 13–36.

Podborský, V. a kol. 1999: Pravěká sociokultovní architektura na Moravě. Brno.

Podborský, V. – Kazdová, E. – Kovárník, J. 2005: "Sutny" u Těšetic-Kyjovic. Jak se začínalo, pokračovalo a čeho se dosáhlo. In: Podborský, V. a kol., Pravěk mikroregionu potoka Těšetičky/Únanovky. K problematice pravěkých sociálních struktur. Brno, 43–70.

Řídký, J. 2011: Rondely a struktura sídelních areálů v mladoneolitickém období. Dissertationes archaeologicae Brunenses/Pragensesque 10. Praha.

Metriky

5

Views

0

PDF views