Martianus Capella's questionable relation to the Vandals

Roč.15,č.1(2010)

Abstrakt
Dílo Martiana Capelly De nuptiis Philologiae et Mercurii vyvolává v odborné literatuře mnoho nejasností a otázek. Jednou z cest vedoucích k interpretaci pestrého obsahu díla, a tedy i k pochopení Martianova autorského záměru je zkoumání okolností vzniku i hledání skutečného adresáta díla. V příspěvku autorky prověřují hypotézu, že Martianus nebyl za zprostředkovatele modelu sedmi svobodných umění označen pouze středověkými učenci, ale dost možná byl prostředníkem skutečným, a to mezi světem Římanů a Vandalů, a že dílo vzniklo později, než se tradičně předpokládá (tj. až po 410–439 po Kr.), v Kartágu ovládaném již Vandaly. Autorky posuzují, zda s posunem datace nesouvisí možnost, že by dílo mohlo být určeno pro Vandaly, nebo přinejmenším pro žáky škol na území vandalského státu, navštěvované Afrořímany i Vandaly, což by vysvětlilo mnohé zvláštní či nepochopitelné rysy díla (jako např. kontrast základních encyklopedických poznatků s důmyslnými vstupními pasážemi plnými učených mytologických narážek, impozantní defilé božského aparátu konfrontované s lidskými slabostmi, které bohy v průběhu děje stále více pohlcují). Současně se analýza soustředí na doplňková a nepřímá srovnání, zejména na způsob argumentace vůči Vandalům v zachovaných spisech Fulgentia z Ruspe a na podobu alegorií a metafor u Dracontia, básníka působícího na vandalském území.

Klíčová slova:
vandalský stát; romanizace barbarů; Martianus Capella; Dracontius; Fulgentius

Stránky:
3–16
Reference

Bednaříková, Jarmila. 2007. Stěhování národů. Praha: Vyšehrad.

Grebe, Sabine. 1999. Martianus Capella 'De nuptiis Philologiae et Mercurii'. Darstellung der Sieben Freien Künste und ihrer Beziehungen zueinander. Stuttgart – Lepzig: B. G. Teubner.

Günther, Rigobert – Korsunskij, Aleksandr R. 1986. Germanen erobern Rom: der Untergang des Weströmischen Reiches und die Entstehung germanischer Königreiche bis zur Mitte des 6. Jahrhunderts. Berlin: Akad.-Verl.

Le Bœuffle, André. 1998. Un précurseur de Copernic et Galilée Martianus Capella: Astronomie. Vannes: Burillier.

LeMoine, Fanny. 1972. Martianus Capella. A Literary Re-evaluation. München: Arbeo-Gesellschaft.

Lenaz, Luciano. 1975. Martiani Capellae De nuptiis Philologiae et Mercurii liber secundus: introduzione, traduzione e commento. Padova: Liviana Editrice.

Lewis, Clive S. 1938. The Allegory of Love. A Study in Medieval Tradition. Oxford: Oxford University Press. (1st edition 1936).

Pabst, Bernhard. 1994. Prosimetrum. Tradition und Wandel einer Literaturform zwischen Spätantike und Spätmittelalter. Teil 1. Köln – Weimar – Wien: Böhlau Verlag.

Ramelli, Ilaria. 2001. Le nozze di Filologia e Mercurio: Testo latino a fronte. Introduzione, traduzione, commento e appendici. Milano: Bompiani.

Relihan, Joel C. 1987. " Martianus Capella, the good teacher." Pacific Coast Philology, 22, 59‒70. | DOI 10.2307/1316659

Schievenin, Romeo. 2005‒2006. " Il prologo di Marziano Capella." Incontri triestini di filologia classica, 5, 133‒153.

Schmidt, Ludwig. 1942. Geschichte der Wandalen. München: Beck.

Shanzer, Danuta. 1986. A Philosophical and Literary Commentary on Martianus Capella's De Nuptiis Philologiae et Mercurii. Book 1. Berkeley – Los Angeles – London: University of California Press, 43.

Stahl, William Harris – Johnson, Richard – Burge, E. L. 1971. Martianus Capella and the Seven Liberal Arts. New York: Columbia University Press.

Turcan, Robert. 1958. " Martianus Capella et Jamblique." REL, 36, 235–254.

Willis, James [ed.]. 1983. Martianus Capella. Leipzig: B. G. Teubner.

Metriky

8

Views

0

PDF (angličtina) views