O časopisu
Новая русистика / Nová rusistika
Международный журнал современной филологической и ареальной русистики
Mezinárodní časopis současné filologické a areálové rusistiky
ISSN 1803-4950 (print); ISSN 2336-4564 (online)
Evidenční číslo MK ČR: E 18201
Vydává Česká asociace slavistů ve spolupráci s Filozofickou fakultou MU.
Časopis vychází dvakrát ročně v tištěné a elektronické verzi.
- Zaměření časopisu
- Digitální zpřístupnění a archivace
- Otevřený přístup
- Publikační poplatky
- Indexace v databázích
- Historie časopisu
Redakční politika, cíle a zaměření časopisu
Новая русистика je recenzovaný vědecký časopis, který uveřejňuje odborné příspěvky z oblasti filologické a areálové rusistiky. Posláním časopisu je rozvoj a kultivace rusistického filologického a areálového bádání, vytváření prostoru pro prezentaci nových poznatků i nových metodologických proudů.
Časopis vede výkonná redakce, redakční kruh tvoří rusisté z České republiky, Slovenska, Polska, Německa a Běloruska. Časopis má čtyři oddíly: Studie, Marginália, Recenze a Informatorium. První je publikován v ruštině s anglickými abstrakty (a v odůvodněných případech i česky nebo slovensky), další v ruštině a jiných slovanských a světových jazycích. Studie procházejí recenzním řízením, které na žádost výkonné redakce zajišťuje lektorský sbor složený z rusistů českých a zahraničních.
1) Новая русистика je mezinárodní revue, která vychází z tradic evropského myšlení o jazyce a literatuře opírající se o morfologické a strukturní přístupy a také o různá poststrukturalistická, komunikativní, recepční a antropologická pojetí a postupy.
2) Новая русистика udržuje úzký styk filologických a jiných humanitních a sociálních věd v rámci areálové filologie.
3) Новая русистика kultivuje diskuse o metodologických otázkách současné jazykovědy a literární vědy, zejména ve sféře rusistiky.
4) Новая русистика otvírá badatelské obzory a osvětluje témata areálové rusistiky v širokém pojetí.
5) Новая русистика je otevřená rusistům různých metodologických orientací, ale rozvíjí především výchozí areálový směr nabízející syntézu filologických a areálových postupů.
6) Новая русистика podporuje mezinárodní kooperaci rusistů ve spojitosti s českými, slovenskými a dalšími institucemi ve smyslu organizování workshopů, seminářů a mezinárodních konferencí, sympozií a porad o problémech rusistiky a jejích jednotlivých disciplín.
7) Новая русистика se snaží vnášet své inspirace do vývoje lingvistických a literárněvědných disciplín obecně a rusistických zvláště, vycházejíc z české tradice srovnávacího a konfrontačního zkoumání jazyka a literatury se zřením k druhové (žánrové) povaze literatury.
8) Новая русистика se nevyhýbá ani metodice výuky ruštiny a ruské literatury na vědecké úrovni ve spojení s vývojem lingvistiky a literární vědy.
9) Новая русистика je nikoli generační, ale mezigenerační, nikoli skupinový, ale otevřený časopis, jehož úkolem je mimo jiné propojovat činnost mladší a starší generace rusistů různých názorů a metodologických východisek, a tak se pokoušet zajišťovat vývojovou kontinuitu oboru ve smyslu noetickém i hodnotovém.
10) Новая русистика usiluje o pevnější společenskou pozici rusistiky v mezinárodním, evropském, středoevropském a česko-slovenském kontextu a snaží se zkoumat etno-psycho-sociální procesy jdoucí za rámec filologicko-areálové rusistiky, např. problémy kulturní integrace rusofonních imigrantů, resp. východních Slovanů obecně, na území střední Evropy, a také vzájemné vztahy střední Evropy a Ruska.
Časopis vydává Česká asociace slavistů ve spolupráci s Ústavem slavistiky Filozofické fakulty Masarykovy univerzity od r. 2008. Vychází dvakrát ročně.
Digitální zpřístupnění a archivace
Plné texty článků jsou zpřístupněny v režimu open access prostřednictvím Digitální knihovny FF MU, která je primárním zdrojem i úložištěm odborných prací FF MU. Z webových stránek časopisů na tyto plné texty uložené v Digitální knihovně FF MU odkazujeme. Webové stránky časopisu slouží jako prezentační a komunikační platforma zpřístupňující veškeré informace o časopisu.
Tato skutečnost vychází ze strategického rozhodnutí FF MU a mnohaleté osvědčené praxe zpřístupňování a archivování zaměstnaneckých a smluvních děl vydaných FF MU. Tímto způsobem je možné zajistit kvalitně a efektivně jednotné zpracování metadat i dlouhodobou ochranu digitálních dokumentů (LTP) a uživatelům vyhledávání napříč všemi texty.
Otevřený přístup
Tento časopis má otevřený přístup.
Publikační poplatky
Časopis nevyžaduje od autorů uhrazení jakýchkoliv publikačních poplatků.
Výdaje spojené s vydáváním časopisu jsou hrazeny Českou asociací slavistů a také z institucionální podpory Masarykovy univerzity.
Indexace v databázích
Časopis Новая русистика je zařazen do Seznamu recenzovaných neimpaktovaných periodik vydávaných v ČR.
Časopis Новая русистика je indexován v mezinárodní databázi ERIH PLUS.
Historie časopisu
Časopis Novaja rusistika má vyplňovat bílé místo, které v české slavistice a rusistice zeje po zastavení Československé rusistiky na konci roku 1990. Tento jediný čistě rusistický časopis na území bývalého Československa procházel vývojovými peripetiemi, kdy se jeho úroveň z různých vnitřně redakčních i vnějších, především ideologických důvodů snižovala, ale současně měl svá vrcholná období v 60. a částečně v 80. letech minulého století. Především na tyto jeho vývojové fáze Novaja rusistika navazuje.
V průběhu 90. let 20. století, zejména po rozbití Československa, se stále více ukazovalo, že nehledě na existující a stále se rozšiřující publikační možnosti české a slovenské slavistiky tu chybí vysloveně rusistický časopis mezinárodní dimenze, který by reflektoval posuny v chápání tohoto nejdůležitějšího slavistického oboru a také význam a místo ruštiny, ruské literatury, umění a kultury a Ruska samotného v současném světě. K tomu byla využita brněnská koncepce areálových studií rozvinutá na Ústavu slavistiky Filozofické fakulty Masarykovy univerzity. Původní československý rámec bylo nutno vzhledem k okolnostem otevřít především středoevropské rusistice, učinit periodikum mezinárodním ve smyslu úzké spolupráce s evropskými rusisty.