O časopise

Новая русистика / Nová rusistika

Международный журнал современной филологической и ареальной русистики

Mezinárodní časopis současné filologické a areálové rusistiky

ISSN 1803-4950 (print); ISSN 2336-4564 (online)

Evidenční číslo MK ČR: E 18201

Vydává Česká asociace slavistů ve spolupráci s Filozofickou fakultou MU.

Časopis vychází dvakrát ročně v tištěné a elektronické verzi.

Redakční politika, cíle a zaměření časopisu

Новая русистика je recenzovaný vědecký časopis, který uveřejňuje odborné příspěvky z oblasti filologické a areálové rusistiky. Posláním časopisu je rozvoj a kultivace rusistického filologického a areálového bádání, vytváření prostoru pro prezentaci nových poznatků i nových metodologických proudů.

Časopis vede výkonná redakce, redakční kruh tvoří rusisté z České republiky, Slovenska, Polska, Německa a Běloruska. Časopis má čtyři oddíly: Studie, Marginália, Recenze a Informatorium. První je publikován v ruštině s anglickými abstrakty (a v odůvodněných případech i česky nebo slovensky), další v ruštině a jiných slovanských a světových jazycích. Studie procházejí recenzním řízením, které na žádost výkonné redakce zajišťuje lektorský sbor složený z rusistů českých a zahraničních.

1) Новая русистика je mezinárodní revue, která vychází z tradic evropského myšlení o jazyce a literatuře opírající se o morfologické a strukturní přístupy a také o různá poststrukturalistická, komunikativní, recepční a antropologická pojetí a postupy.

2) Новая русистика udržuje úzký styk filologických a jiných humanitních a sociálních věd v rámci areálové filologie.

3) Новая русистика kultivuje diskuse o metodologických otázkách současné jazykovědy a literární vědy, zejména ve sféře rusistiky.

4) Новая русистика otvírá badatelské obzory a osvětluje témata areálové rusistiky v širokém pojetí.

5) Новая русистика je otevřená rusistům různých metodologických orientací, ale rozvíjí především výchozí areálový směr nabízející syntézu filologických a areálových postupů.

6) Новая русистика podporuje mezinárodní kooperaci rusistů ve spojitosti s českými, slovenskými a dalšími institucemi ve smyslu organizování workshopů, seminářů a mezinárodních konferencí, sympozií a porad o problémech rusistiky a jejích jednotlivých disciplín.

7) Новая русистика se snaží vnášet své inspirace do vývoje lingvistických a literárněvědných disciplín obecně a rusistických zvláště, vycházejíc z české tradice srovnávacího a konfrontačního zkoumání jazyka a literatury se zřením k druhové (žánrové) povaze literatury.

8) Новая русистика se nevyhýbá ani metodice výuky ruštiny a ruské literatury na vědecké úrovni ve spojení s vývojem lingvistiky a literární vědy.

9) Новая русистика je nikoli generační, ale mezigenerační, nikoli skupinový, ale otevřený časopis, jehož úkolem je mimo jiné propojovat činnost mladší a starší generace rusistů různých názorů a metodologických východisek, a tak se pokoušet zajišťovat vývojovou kontinuitu oboru ve smyslu noetickém i hodnotovém.

10) Новая русистика usiluje o pevnější společenskou pozici rusistiky v mezinárodním, evropském, středoevropském a česko-slovenském kontextu a snaží se zkoumat etno-psycho-sociální procesy jdoucí za rámec filologicko-areálové rusistiky, např. problémy kulturní integrace rusofonních imigrantů, resp. východních Slovanů obecně, na území střední Evropy, a také vzájemné vztahy střední Evropy a Ruska.

Časopis vydává Česká asociace slavistů ve spolupráci s Ústavem slavistiky Filozofické fakulty Masarykovy univerzity od r. 2008. Vychází dvakrát ročně.

Digitální zpřístupnění a archivace

Plné texty článků jsou zpřístupněny v režimu open access prostřednictvím Digitální knihovny FF MU, která je primárním zdrojem i úložištěm odborných prací FF MU. Z webových stránek časopisů na tyto plné texty uložené v Digitální knihovně FF MU odkazujeme. Webové stránky časopisu slouží jako prezentační a komunikační platforma zpřístupňující veškeré informace o časopisu.

Tato skutečnost vychází ze strategického rozhodnutí FF MU a mnohaleté osvědčené praxe zpřístupňování a archivování zaměstnaneckých a smluvních děl vydaných FF MU. Tímto způsobem je možné zajistit kvalitně a efektivně jednotné zpracování metadat i dlouhodobou ochranu digitálních dokumentů (LTP) a uživatelům vyhledávání napříč všemi texty.

Copyright

Copyright na všechny uveřejněné příspěvky zůstává autorům těchto příspěvků.

Licenční podmínky

Zasláním příspěvku (dále jen „Dílo“) časopisu Nová rusistika (https://journals.phil.muni.cz/novaya-rusistika) (dále jen „Časopis“) pro posouzení k publikaci autor poskytuje Česká asociace slavistů (dále jen “ČAS”) licenci k Dílu za dále stanovených podmínek:

1. Prohlášení autora

1.1 Autor prohlašuje, že Dílo je prosté autorskoprávních nebo jiných právních vad, nebylo doposud nikde publikováno, ani souběžně jinde k publikaci nabídnuto, s výjimkou platforem standardní vědecké předpublikační komunikace (např. SSRN, ResearchGate, Academia).

1.2 Autor prohlašuje, že je skutečným autorem, popř. spoluautorem Díla a jeho volnost poskytovat licenci není nikterak omezena nebo vyloučena, tj. autor je oprávněn s Dílem nakládat, neboť zejména:

  1. Dílo nepodléhá režimu zaměstnaneckého díla, kde zaměstnanec není oprávněn vykonávat práva k Dílu,
  2. užívání Díla v rozsahu poskytované licence není omezeno podmínkami poskytnuté grantové či jiné finanční podpory (např. GAČR, TAČR),
  3. užívání Díla v rozsahu poskytované licence není omezeno právy třetích osob (např. autorská práva, právo na ochranu osobních údajů), a
  4. Dílo není dílem spoluautorským, kde by ostatní spoluautoři nesouhlasili s poskytnutím licence.

1.3 V případě spoluautorského Díla autor prohlašuje, že ostatní spoluautory informoval o těchto licenčních podmínkách a že je jejich jménem oprávněn udělit ČAS licenci za těchto licenčních podmínek.

1.4 Autor souhlasí s tím, že v případě přijetí Díla k publikaci bude jeho jménem k Dílu podáván návrh na uzavření licenční smlouvy směřující vůči neurčitému okruhu osob s tím, že obsah smlouvy bude určen odkazem na veřejně známé licenční podmínky Creative Commons BY-SA 4.0 Mezinárodní (dostupné z: https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/); k dílům či prvkům (např. obrazová či fotografická dokumentace), které autor v Díle užil na základě smluvní licence s třetí stranou, tento návrh na uzavření licenční smlouvy podáván nebude.

1.5 Pro případ, že se kterékoli z prohlášení autora ukáže být nepravdivé, je si autor vědom toho, že odpovídá za vzniklou újmu, včetně nákladů spojených s vedením případných soudních sporů a újmy vzniklé porušením dobrého jména Časopisu nebo ČAS.

2. Poskytnutí licence

2.1 Autor poskytuje ČAS nevýlučnou a nevýhradní licenci ke všem známým způsobům užití Díla (zejména k rozmnožování, rozšiřování a sdělování díla veřejnosti), samostatně, v souboru anebo ve spojení s jiným dílem či prvky bez ohledu na podobu či způsob vyjádření (včetně elektronické formy).

2.2 Licence se uděluje jako územně a množstevně neomezená.

2.3 Licence se uděluje bezúplatně.

2.4 Licence se uděluje na dobu trvání majetkových práv k Dílu.

2.5 ČAS může oprávnění tvořící součást licence poskytnout třetí osobě či osobám, a to zcela nebo zčásti na základě podlicenční smlouvy, a to úplatně či bezúplatně.

2.6 Poskytnutím licence autor souhlasí se zařazením Díla do vědeckých a bibliografických databází (např. EBSCO, CEEOL), jakož i informačních systémů pro poskytování informačních služeb, v nichž je Časopis aktuálně veden, jakož i těch, do nichž bude v budoucnu zařazen.

2.7 ČAS není povinna poskytnutou licenci využít.

3. Další užití Díla

3.1 Vzhledem k poskytnuté nevýlučné a nevýhradní licenci k Dílu je autor oprávněn Dílo dále užít. Pro účely takového dalšího užití se však autor zavazuje uvádět Časopis jako zdroj publikace Díla.

3.2 V případě zpřístupnění Díla na platformách standardní vědecké předpublikační komunikace ve smyslu čl. 1.1 se autor zavazuje uvést dodatečně Časopis jako zdroj publikace Díla, a to bez zbytečného odkladu.

3.3 Dalším užitím Díla nesmí být negativně dotčeno dobré jméno ČAS nebo Časopisu.

4. Ostatní

4.1 Právní vztahy vzniklé na základě licence se řídí právním řádem České republiky; jakékoliv spory vzniklé v souvislosti s licencí budou rozhodovat soudy České republiky.

4.2 V případě odmítnutí Díla k publikaci v Časopise bude poskytnutá licence okamžikem takového odmítnutí omezena jen na nezbytný rozsah pro užití Díla v rámci souvisejících redakčních činností (např. recenzní řízení a archivace).

Otevřený přístup

Časopis se hlásí k politice Open Access a jedná se o tzv. „zlatý“ časopis, který zveřejňuje příspěvky v režimu „Libre Open Access“, tedy za podmínek stanovených v licenčních podmínkách Creative Commons CC BY-SA 4.0 Mezinárodní (plný text dostupný na: http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/legalcode (dále jen „CC BY-SA 4.0 Mezinárodní“).

Tato licence je platná pro všechny články od čísla 1/2025. Předchozí články mohou být zveřejněny za jiných licenčních podmínek.

1. Informace o CC BY-SA 4.0 Mezinárodní

CC BY-SA 4.0 Mezinárodní jsou veřejně dostupné licenční podmínky, které stanovují podmínky, za kterých lze dílo užít. Tyto podmínky je nutno respektovat – v případě jejich nedodržení se jedná o zásah do autorského práva. CC BY-SA 4.0 Mezinárodní tak uživateli stanovují určitá oprávnění a stanovují určité povinnosti.

CC BY-SA 4.0 Mezinárodní opravňují uživatele dílo „sdílet“, tzn. rozmnožovat, distribuovat a sdělovat veřejnosti online. Zároveň lze dílo zařadit do souborného díla (např. časopis, sborník) či modifikovat – pozměňovat či doplňovat. Umožňuje také celé licencované dílo nebo jeho část zpracovat s jiným předmětem ochrany (kreativně modifikovat, upravovat a vytvářet z něj nová díla). Na dílech zpřístupňovaných pod licenčními podmínkami CC BY-SA 4.0 Mezinárodní mohou osoby odlišné od nositele práv i vydělávat. Úplata ovšem není poskytována za oprávnění dílo užít (to je stále dostupné pod CC BY-SA 4.0 Mezinárodní), ale např. za přidané služby či nosič.

CC BY-SA 4.0 Mezinárodní stanovují povinnosti uživatele uvádět původ díla (tj. název, autora, zdroj a odkaz na licenci) a zpřístupňovat, resp. sdílet dílo vzniklé zpracováním původního díla za stejných licenčních podmínek. Stejně tak užití původního díla bez jeho zpracování nezakládá povinnost licencovat nové dílo, v němž bylo původní dílo užito za stejných licenčních podmínek. Autorskoprávní režim nového díla ovšem nemá vliv na původní dílo zpřístupněné pod CC BY-SA 4.0 Mezinárodní.

CC BY-SA 4.0 Mezinárodní nijak neomezují zákonné licence, zejména ne tu citační. Citováním části z díla zpřístupněného pod těmito licenčními podmínkami nevzniká citujícímu povinnost zpřístupnit dílo, v němž byla citace použita, za stejných licenčních podmínek.

CC BY-SA 4.0 Mezinárodní se vztahují výlučně na licencované dílo. Je možné, že určité části obsahu jsou užity na základě zákonných licencí nebo licencí s třetími stranami. Tyto části pak nelze užít za podmínek CC BY-SA 4.0 Mezinárodní.

CC BY-SA 4.0 Mezinárodní nevylučují autorskoprávní ochranu, nároky z ní plynoucí či realizaci osobnostních a majetkových práv autora díla.

2. Praktické důsledky

Zpřístupnění díla pod veřejnými licenčními podmínkami CC BY-SA 4.0 Mezinárodní má mj. tyto autorskoprávní důsledky:

Publikační poplatky

Časopis nevyžaduje od autorů uhrazení jakýchkoliv publikačních poplatků.

Výdaje spojené s vydáváním časopisu jsou hrazeny Českou asociací slavistů a také z institucionální podpory Masarykovy univerzity.

Indexace v databázích

Časopis Новая русистика je zařazen do Seznamu recenzovaných neimpaktovaných periodik vydávaných v ČR.

Časopis Новая русистика je indexován v mezinárodní databázi ERIH PLUS.

Historie časopisu

Časopis Novaja rusistika má vyplňovat bílé místo, které v české slavistice a rusistice zeje po zastavení Československé rusistiky na konci roku 1990. Tento jediný čistě rusistický časopis na území bývalého Československa procházel vývojovými peripetiemi, kdy se jeho úroveň z různých vnitřně redakčních i vnějších, především ideologických důvodů snižovala, ale současně měl svá vrcholná období v 60. a částečně v 80. letech minulého století. Především na tyto jeho vývojové fáze Novaja rusistika navazuje.

V průběhu 90. let 20. století, zejména po rozbití Československa, se stále více ukazovalo, že nehledě na existující a stále se rozšiřující publikační možnosti české a slovenské slavistiky tu chybí vysloveně rusistický časopis mezinárodní dimenze, který by reflektoval posuny v chápání tohoto nejdůležitějšího slavistického oboru a také význam a místo ruštiny, ruské literatury, umění a kultury a Ruska samotného v současném světě. K tomu byla využita brněnská koncepce areálových studií rozvinutá na Ústavu slavistiky Filozofické fakulty Masarykovy univerzity. Původní československý rámec bylo nutno vzhledem k okolnostem otevřít především středoevropské rusistice, učinit periodikum mezinárodním ve smyslu úzké spolupráce s evropskými rusisty.