Pokyny pro autory
Zaslání příspěvku
Příspěvky se zasílají elektronicky na adresu redakce – religio@phil.muni.cz, a to ve formální úpravě vysvětlené níže. Ve verzi zaslané k posouzení smí být využita i jiná úprava bibliografických odkazů, je-li srozumitelná, přehledná a jednotná, autor však nabídnutím příspěvku souhlasí, že odkazy v případě přijetí příspěvku uvede v soulad s citační normou používanou v Religiu.
Povinnou součástí příspěvku zaslaného redakci je již pro účely recenzního řízení anglický abstrakt (viz níže) a klíčová slova. Do průvodního dopisu je zapotřebí uvést pracoviště autora/autorů.
Výkonná redaktorka potvrdí, že příspěvek obdržela, a postoupí jej do prvního kola recenzního řízení.
Termín rozhodnutí redakční rady
Rozhodnutí redakce o přijetí příspěvku do druhého kola recenzního řízení (tedy zaslání příspěvku anonymním recenzentům) je autorovi/rce sděleno obvykle do 2 měsíců po zaslání příspěvku. Pokud článek přijde do recenzního řízení do 15. března, autor/ka se první rozhodnutí redakční rady (tedy o přijetí beze změn, s drobnými/většími úpravami nebo o odmítnutí příspěvku) dozví obvykle na začátku června. Pokud přijde do recenzního řízení do 15. září, první rozhodnutí redakční rady je obvykle k dispozici na začátku prosince.
Pokud si aktuální počet přijatých příspěvků, vrácení k úpravám či vyváženost obsahu a rozsahu čísla nevyžádá odklad, příspěvky jsou po kladném rozhodnutí redakční rady (přijetí beze změn nebo s drobnými úpravami) publikovány v následujícím čísle, tedy po rozhodnutí v červnu v čísle 2 daného ročníku a po rozhodnutí v prosinci v čísle 1 následujícího ročníku.
Předpoklady publikování příspěvku v časopise Religio
K předpokladům zveřejnění příspěvku v časopise Religio patří:
- zaslání původního příspěvku, jinde nepublikovaného ani k publikování nepřipravovaného;
- pečlivá kontrola celého článku před jeho zasláním;
- pečlivá kontrola přesnosti bibliografických údajů (včetně čísel stran);
- pečlivá kontrola přesnosti citací a parafrází;
- pečlivá a včasná revize celého textu v rámci autorských korektur a provedení potřebných oprav ve spolupráci s redakcí
Rubriky, rozsah příspěvků
Redakce přijímá příspěvky do těchto rubrik:
(a) Studie. Zevrubná odborná stať v rozsahu 20 až 35 normostran (36 000 až 63 000 znaků včetně mezer a poznámek pod čarou).
(b) Rozhledy. Pojednání o dílčím problému, analytická přehledová stať seznamující s problémem či stavem bádání o něm, podrobnější recenzní článek zahrnující více publikací a podávající zprávu o stavu diskuse, diskusní příspěvek, kritická reakce na jiné příspěvky apod. v rozsahu 10 až 25 normostran (18 000 až 45 000 znaků včetně mezer a poznámek pod čarou).
(c) Materiály. Edice kratších pramenných textů s úvodem, překlady původních materiálů s komentářem, obrazový materiál s komentářem apod. v rozsahu 10 až 25 normostran (18 000 až 45 000 znaků včetně mezer a poznámek pod čarou).
(d) Zprávy. Důležité události v oboru, zprávy z konferencí atd. v rozsahu 2 až 5 normostran (3 600 až 9 000 znaků včetně mezer a poznámek pod čarou).
(e) Recenze v rozsahu do 7 normostran (12 600 znaků včetně mezer).
K vytvoření tematických oddílů časopisu s více příspěvky věnovanými příbuzné problematice slouží rubrika Téma. Příspěvky do ní zařazené se řídí parametry rubriky Studie.
Formát příspěvků
Redakce přijímá příspěvky výhradně elektronickou cestou (zaslané v podobě přílohy na e-mail redakce) ve formátu .doc, .docx. Je zapotřebí používat automatické číslování poznámek pod čarou, kde dojde k automatickému přečíslování v případě vložení nové poznámky či odstranění některé stávající. Redakce si vyhrazuje právo vrátit k formálním úpravám soubory, které nesplňují tato kritéria nebo ve kterých se vyskytnou potíže, například potíže s poznámkami následkem konverze z jiných formátů do formátu MS Word.
Texty citované v původních jazycích odlišných od jazyka příspěvku se umisťují do poznámek pod čarou (kurzívou); do hlavního textu se uvádí jejich překlad do jazyka příspěvku.
Transkripce textu v jazycích užívajících jiných abeced než latinky
Časopis přijímá pouze latinku. Části textů v jazycích užívajících jiných abeced prosím transkribujte či transliterujte podle zvyklostí běžných v daném oboru.
Při transkripci semitských jazyků můžete užívat znaky alef (používáme speciální znak přídechu, nikoli c ve formátu horního indexu), ajin i písmena s tečkami (viz ukázku, kterou můžete použít též ke kopírování znaků do svého příspěvku; všechny uvedené znaky lze v textových editorech ve fontu Times New Roman vložit též přes Vložit / Symbol).
Odkazy na zdroje
Odkazy na literaturu se uvádějí v automaticky číslovaných poznámkách pod čarou vložených za použití příslušné nabídky v textovém editoru (nikoli ručně), a to podle citačního stylu Chicago - systému "poznámek a bibliografie". Veškeré informace k citačnímu stylu jsou dostupné na stránkách The Chicago Manual of Style zde.
Citační styl se překládá do jazyka daného textu, tedy u českého textu se používá "a, v, editoval" apod. místo "and, in, edited by" apod.
Na konci každého textu musí být kompletní seznam použité literatury a zdrojů nadepsaný "Bibliography", upravený podle citačního stylu Chicago a v angličtině.
Abstrakt, klíčová slova, afiliace
Na prvné stranu statí navrhovaných do recenzovaných rubrik Téma, Studie, Rozhledy nebo Materiály zařaďte anglický abstrakt, nadepsaný Abstract, v rozsahu max. 150 slov. K abstraktu připojte též (1) nadpis překládající do angličtiny název příspěvku a (2) výčet anglických klíčových slov a sousloví, oddělených středníky (zhruba 4-6). Na první stranu uveďte také název svého pracoviště či organizace (v angličtině) a kontaktní institucionální e-mail.
Recenze
U recenzovaných publikací (běžně knih) uvádějte ve výše popsané citační normě následující údaje: autor (včetně osobního jména), název, místo vydání, nakladatel, rok vydání, počet stran, ISBN.
Recenze se doporučuje předjednat s výkonným redaktorem, aby dva autoři pro Religio paralelně nezpracovávali recenzi na tentýž text.
Obrazové přílohy, tabulky, grafy
Případné obrazové i jakékoli jiné přílohy (tabulky, ilustrace, grafy apod.) opatřete pořadovým číslem a popiskem v této podobě:
- Obr. 1. Antikrist v podobě fantaskního stvoření. Na hlavě má korunu. Převzato z: Cherniavsky, Kniha, 43.
- Obr. 1. Iniciační rituál !Kungů. Foto autorka, 27. září 2010.
- Tab. 1. Srovnání charakteristických rysů dvou modů náboženskosti.
Popisky zařaďte přímo do textu na zvláštní řádek tam, kam má být obrázek ideálně umístěn.
Obrázky dodejte ve zvláštních souborech (nikoli v dokumentu obsahujícím text příspěvku), jejichž názvy budou obsahovat pořadové číslo obrázku (např. obr1.jpg). Obrázky musejí mít dostatečnou (tiskovou) kvalitu a autor musí být oprávněn je vydat (případně přetisknout) v časopise Religio, a to i v elektronické verzi časopisu volně dostupné na internetu.
Odpovědi na příspěvky
Odpovědi na příspěvky (a případné odpovědi na odpovědi) procházejí běžným recenzním řízením a jejich zveřejnění podléhá hlasování redakční rady. I u odpovědí, které si vyžádala redakce, může v odůvodněných případech dojít k jejich vrácení k dopracování nebo jejich odmítnutí.
Autorský výtisk
Redakce zašle autorům příspěvků dva autorské výtisky čísla, v němž bude jejich text vydán. V Digitální knihovně Filozofické fakulty Masarykovy univerzity si lze stáhnout též verzi ve formátu PDF. Ve shodě s politikou otevřeného přístupu, kterou vydavatel uplatňuje, smí autoři volně zveřejnit tuto konečnou verzi svého příspěvku na svých osobních či institučních webových stránkách, svých profilech na akademických či neakademických sociálních sítích apod. pro nekomerční účely a za předpokladu, že v souboru nejsou provedeny žádné změny a je k němu připojen úplný bibliografický údaj původního vydání v časopise Religio a odkaz na licenční podmínky CC BY-NC-ND 4.0 International. Podmínky, za nichž lze dílo dále užívat, najdete zde.
Časopis za příspěvky nevyplácí honorář.
Zásady zachování soukromí
Zásady zachování soukromí jsou dostupné ZDE.