Analyse des lateinischen Nebensatzes in der 2. Abhängigkeit

Roč.17,č.1(2012)

Abstrakt
Příspěvek je pokusem o analýzu a systematizaci syntaktického jevu tzv. 2. (nepřímé) závislosti v latině. Vedlejší věta se dostává do 2. závislosti, když se věta hlavní a potažmo celé souvětí stane závislé na jiné, nadřazené propozici (x). Hlavní věta (VH) je transformována do infinitivní konstrukce (např. po dico, dixi), nebo do věty s konjunktivem (např. po non dubito quin). Věta vedlejší (VV) získává konjunktiv, přičemž forma konjunktivu je určována časem x, časem VH (vždy hlavní či vedlejší čas) a relací mezi ději VH a VV (současnost vs. předčasnost). Tři kategorie po dvou prvcích dávají 23 = 8 možných variant podmínkových vět ve 2. závislosti v reálném modu. Jsou dány konjunktivní formy, které náleží té které variantě, a jsou z ní logicky odvoditelné (konj. préz., konj. perf., konj. impf., konj. plqpf.). Modus potenciality operuje pouze s konjunktivem prézentu (současnost) a konjunktivem perfekta (předčasnost). VH má tedy stále hlavní čas. Z toho plynou pro 2. závislost pouze 4 možné varianty si-vět v potenciálním modu z celku oněch 8 variant v modu reálném. Potencialita ve 2. závislosti je – pokud vůbec – signalizována pouze na "VH" pomocí modálního slovesa posse nebo perifrází na -urum esse. Irealita je naproti tomu v latině pociťována velmi výrazně a je také náležitě signalizována vnějšími prostředky. Závislé souvětí však dokáže vyjádřit (a to už jen analytickými prostředky) pouze ireálný způsob v odpovídající časové rovině, zatímco jiná kritéria zůstávají stranou. Transformace si-věty do nepřímé závislosti se tak vlastně nekoná. Systému se totiž již nedostává dalších konjunktivních forem – forem, které by ještě nebyly obsazeny. Nedostatek těchto forem ostatně můžeme pozorovat již v modu reálném. Všechny vyskytující se varianty podmínkových vět ve 2. závislosti jsou představeny na vzorové větě. Závěrem jsou uvedeny representativní doklady z Caesarových textů (Commentarii de bello Gallico, Commentarii de bello civili).

Klíčová slova:
Latin subordinate clause; second dependency; conditional clause

Stránky:
125–140
Reference

Bartoněk, Antonín. 2008. Řecko-latinská syntax v evropském kontextu. Brno: Masarykova univerzita.

Bennett, Charles E. 1910. Syntax of early Latin. Vol. 1, Boston: Allyn & Bacon.

Klotz, Alfred [ed.]. 1957. Gaius Iulius Caesar. Commentarii belli Gallici. Leipzig: Teubner.

Kübler, Bernard [ed.]. 1903. Gaius Iulius Caesar. Commentarii de bello civili. Leipzig: Teubner.

Novotný, František. 1953. Latinská skladba. Praha: SPN.

Peňáz, Petr. Přehled jednotlivých typů podmínkových vět v nepřímé závislosti, Arbeitsunterlagen aus dem Unterrichtsarchiv, nicht erschienen.

Peňáz, Petr – Urbanová, Daniela. Syntax latinského souvětí, Arbeitsunterlagen der Masaryk-Universität Brno, nicht erschienen.

Žáková, Marie. 2009. " Gewissheitsmodalität in der Plautus-Komödie Aulularia im Vergleich mit der tschechischen und deutschen Übersetzung". Graeco-latina Brunensia, 14, 387–397.

Metriky

6

Views

0

PDF (němčina) views