Pásové řetězy ze sbírek Moravského zemského muzea z pohledu přírodovědných metod zkoumání

Roč.39,č.1(2014)

Abstrakt
Mezi nejzajímavější předměty tzv. staré sbírky archeologie středověku v MZM patří víceméně kompletní pásové řetězy z různě tvarovaných článků. Jemná výzdoba rostlinným motivem vinného listu a úponků, perlovcem na okrajích a středových oválů či hlaviček (andílků?) je charakteristickým dekorem renesančního užitého umění. Pásy se skládají z navzájem prokombinovaných segmentů, ze zdobených kazetek, pancéřového řetězu s osmičkovitě propojenými očky, dvojdílné zápony a závěsu v podobě podkůvky. Cílem příspěvku bylo pomocí neinvazivních přírodovědných metod stanovit chemické složení materiálu a rovněž upřesnit techniku provedení. Jde o výrobky z barevného kovu, a to mosazi, slitiny mědi a zinku, v některých částech se vyskytuje i příměs niklu. Na jednom předmětu byly nalezeny stopy žárového postříbření. Výzdobný reliéf byl zhotoven technikou repoussé – vyražení motivu z rubové strany. V archeologických nálezech se tyto jemné křehké předměty nacházejí pochopitelně ve zlomcích. Na základě nálezových okolností, ale hlavně dobových ikonografických pramenů lze říci, že tyto ozdobné pásy sloužily k zavěšení váčků či tašek s drobnostmi a nosily se především v 16. století.

Klíčová slova:
renesance; užité umění; pásové řetězy; mosaz; žárové stříbření; repoussé

Stránky:
285–297
Reference

BERNARD, J. H. a kol., 1981: Mineralogie Československa. Praha.

ČIŽMÁŘ, M., 2010: K problematice neznámých artefaktů v archeologických nálezech. Datování malých kovových podkovovitých předmětů – Zur Problematik unbekannter Artefakte bei den archäologischen Funden. Zur Datierung und zur Funktion von kleinen, hufeisenförmigen Gegenstände aus Metall. In: Zaměřeno na středověk, Zdeňkovi Měřínskému k 60. narozeninám, 529–535. Praha.

HARDER, J., 2010: Segmentgürtel mit mehrteiliger Anhängekombination. Ein Frauenschmuckgürtel der Renaissance, Historische Archäologie 3, 1–20.

A HISTORY OF TECHNOLOGY, 1956: A History of Technology. Volume II. The Mediterranean Civilizations and the Middle Ages. Oxford.

JAREŠ V., 1950: Metalografie neželezných kovů. Praha.

KNÁPEK, Z., 2000: Rukověť starožitníka a sběratele. Knížka pro každého. Alpaka, hygiena, kamna. Olomouc.

KONZERVOVÁNÍ A RESTAUROVÁNÍ KOVŮ, 2011: Konzervování a restaurování kovů. Ochrana předmětů kulturního dědictví z kovů a jejich slitin. Brno.

KRABATH, S., 2001: Die hoch- und spätmittelalterlichen Buntmetallfunde nördlich der Alpen. Eine archäologisch-kunsthistorische Untersuchung zu ihrer Herstellungstechnik, funktionalen und zeitlichen Bestimmung. Band 1, 2. Rahden, Westf.

KYBALOVÁ, L., 1996: Dějiny odívání. Renesance. Praha.

MAŠEK, M., 2010: Encyklopedie řecko-baktrijských a indicko-řeckých panovníků z pohledu jejich mincí. Praha.

MĚCHUROVÁ, Z., 2012: Pásové řetězy ze sbírek Moravského zemského muzea v Brně jako archeologický doklad renesančního užitého umění – Bandketten aus den Sammlungen des Mährischen Landesmuseums in Brno als archäologischer Beleg für die angewandte Kunst der Renaissance, AH 37, 747–766.

PROCHÁZKA, R., 1990: Kovové předměty z výbavy středověkého měšťana z výzkumu v Brně – Pekařské ulici – Metallgegenstände der Ausstattung des mittelalterlichen Bürgers aus der Ausgrabung in Brno – Pekařská ulice, AH 15, 99–107.

ROSENBERG, S. J., 1968: Nickel and Its Alloys, Institut for Materials Research, National Bureau of Standards, Monograph 106, Issued May, 1–2.

SELUCKÁ, A.–SULOVSKÝ, J.–MĚCHUROVÁ, Z., 2002: Analýza některých kovových nálezů ze zaniklé středověké vsi Konůvky (okr. Vyškov) aneb "Bronzové" předměty z Konůvek trochu jinak – Analyse ausgewählter Metallgunde aus der mittelalterlichen Ortswüstung Konůvky (Bez. Vyškov) oder "Bronzene" Gegenstände aus Konůvky anders gesehen, ČMMZ LXXXVII, 177–185.

SELWYN, L., 2004: Metals and Corrosion. A Handbook for the Conservation Professional. Canada.

TOMOLOVÁ, V., 1992: Těšínské krojové šperky, Těšínsko 1, 1–2.

UNGER, J., 1986: Hrady na Pavlovských vrších (archeologické nálezy). Mikulov.

WINTER, Z., 1893: Dějiny kroje v zemích českých od počátku století XV. po dobu bělohorské bitvy. Praha.

Metriky

11

Views

0

PDF views