Praha archeologická : koncepce a realizace projektu Integrovaného informačního systému archeologických pramenů Prahy

Roč.40,č.1(2015)

Abstrakt
V roce 2013 byl zahájen pětiletý projekt Archeologického ústavu AV ČR, Praha, v. v. i., a Národního památkového ústavu, územního odborného pracoviště v hl. m. Praze, v rámci Programu aplikovaného výzkumu a vývoje národní a kulturní identity (NAKI). Projekt s názvem Integrovaný informační systém archeologických pramenů Prahy (IIS_APP) s i klade za cíl vytvořit v prostředí GIS interaktivní geograficko-informační systém vycházející z Mapy archeologických dokumentačních bodů, kterou od roku 1975 vytvářel v Archeologickém ústavu v Praze PhDr. Ladislav Hrdlička. Jde o speciální nástroj určený pro historické jádro Prahy – městskou památkovou rezervaci a památku UNESCO, který má umožnit hospodárné nakládání s jeho výjimečným archeologickým fondem, a to jak v oblasti jeho vědeckého zhodnocování, tak v oblasti památkové péče. Prostřednictvím webového portálu budou informace přístupné on-line nejen odborníkům a pracovníkům veřejné správy, ale i široké veřejnosti. Systém je stavěn jako obecný a lze jej využít pro kteroukoliv zkoumanou lokalitu v ČR. Cílem projektu je 1 – vytvořit interaktivní informační systém archeologických pramenů Prahy (IIS_APP) v prostředí GIS. Jeho prostřednictvím pak zajistit 2 – hospodárné nakládání s archeologickým fondem evropského významu a jeho využívání pro základní výzkum, památkovou péči, státní správu, územní rozvoj a plánování i pro prezentaci kulturního dědictví, 3 – jednoznačné propojení dat ve stávajících a obecněji zaměřených evidenčních a databázových systémech různých typů, obsahů a funkcí, 4 – průběžnou on-line aktualizaci a revizi údajů o archeologických výzkumech na území historického centra Prahy a nových pramenech k archeologii Prahy obecně, 5 – běžnou dostupnost širšího spektra dat a typů dokumentů a 6 – vytvořit obecně využitelný strukturovaný systém vyvinutý v prostředí GIS pro evidenci, využití a prezentaci specifického typu archeologických pramenů, a to jako speciální vrstvy Archeologické mapy ČR.

Klíčová slova:
archeologie; GIS; kulturní dědictví; město; Praha

Stránky:
41–55
Reference

BOHÁČOVÁ, I., v tisku a: Archeologická památková péče v Praze v období první republiky, AR.

BOHÁČOVÁ, I., v tisku b: Prezentace torzální architektury v Čechách, AH 40.

ČULÍKOVÁ, V., v tisku: Archeobotanika – jeden z pramenů poznání pravěké, středověké a raně novověké Prahy. In: Praha archeologická.

DVORSKÁ, J.–BOHÁČOVÁ, I., 1999: Das historische Holz im Kontext der archäologischen Untersuchungen der Prager Burg. In: Probleme der mitteleuropäischen Dendrochronologie und naturwissenschaftliche Beiträge zur Talaue der March. Internationale Tagungen in Mikulčice 5 (Poláček, L.–Dvorská, J., edd.), 55–67. Brno.

HAVRDA, J.–PODLISKA, J.–ZAVŘEL, J., 2001: Surovinové zdroje, výroba a zpracování železa v raně středověké Praze (historie, současný stav a další perspektivy bádání) – Sources of raw materials, the production and working of iron in Early Medieval Prague (the history, present state and future perspectives of research), AR LII, 91–118.

HRDLIČKA, L., 2005: Praha. Podrobná mapa archeologických dokumentačních bodů na území Pražské památkové rezervace. Praha.

HRDLIČKA, L., 2009: Praha. Databáze podrobné mapy archeologických dokumentačních bodů na území městské památkové rezervace. (Aktualizace k 31. 12. 2005; e-Book). Praha.

KOZÁKOVÁ, R.–BOHÁČOVÁ, I., 2008: Přírodní prostředí Pražského hradu a jeho zázemí – výpověď pylové analýzy z raně středověkých sedimentů ze III. nádvoří – The natural environment of Prague Castle and its surroundings in the Early Middle Ages: Evidence provided by a pollen analysis of sediments from the Third courtyard, AR LX, 547–564.

PODLISKA, J., 2014: Eisenherstellung und -verarbeitung im frühmittelalterlichen Prag (Ein archäologischer Beitrag zur Erkenntnis nicht landwirtschaftlicher Aktivitäten im 9.–13. Jahrhundert). In: Tradition – Umgestaltung – Innovation. Transformationsprozesse im hohen Mittelalter (Gringmuth-Dallmer, Eike–Klápště, Jan–Hasil, Jan, edd.). Praehistorica XXXI, 707–727. Praha.

PODLISKA, J.–TRYML, M., 2012: Ochrana archeologických památek v Pražské památkové rezervaci, ZPP 72, 100–105.

RICHTER, M., 1984: Archeologický výzkum Prahy, Archaeologica Pragensia 5, 5–25.

RICHTER, M.–SMETÁNKA, Z., 1965: Archeologický výzkum středověké Prahy. In: Kniha o Praze, 297–305. Praha.

Metriky

0

Crossref logo

0


11

Views

0

PDF views