O časopise
Opuscula historiae artium
ISSN 1211-7390
Evidenční číslo MK ČR: E 19263
Zaměření časopisu
Opuscula historiae artium je recenzovaný vědecký časopis vydávaný Seminářem dějin umění Masarykovy univerzity. Uveřejňuje příspěvky z oblasti dějin umění a příbuzných disciplín. Časopis navazuje na někdejší Sborník prací filosofické fakulty brněnské university (SPFFBU), vycházející od roku 1952, jako samostatná řada uměnovědná (F) pak od roku 1957. Pod názvem Opuscula historiae artium časopis vychází od roku 1996. Od roku 2013 je součástí citačních a abstraktových databází SCOPUS a ERIH PLUS.
Copyright
Copyright na všechny uveřejněné příspěvky zůstává autorům těchto příspěvků.
Licenční podmínky
Zasláním příspěvku (dále jen „Dílo“) časopisu Opuscula historiae artium (https://journals.phil.muni.cz/oha) (dále jen „Časopis“) pro posouzení k publikaci autor poskytuje Masarykově univerzitě (dále jen „MUNI“) licenci k Dílu za dále stanovených podmínek:
1. Prohlášení autora
1.1 Autor prohlašuje, že Dílo je prosté autorskoprávních nebo jiných právních vad, nebylo doposud nikde publikováno, ani souběžně jinde k publikaci nabídnuto, s výjimkou platforem standardní vědecké předpublikační komunikace (např. SSRN, ResearchGate, Academia).
1.2 Autor prohlašuje, že je skutečným autorem, popř. spoluautorem Díla a jeho volnost poskytovat licenci není nikterak omezena ani vyloučena, tj. autor je oprávněn s Dílem nakládat, neboť zejména:
- Dílo nepodléhá režimu zaměstnaneckého díla, kde zaměstnanec není oprávněn vykonávat práva k Dílu,
- užívání Díla v rozsahu poskytované licence není omezeno podmínkami poskytnuté grantové či jiné finanční podpory (např. GAČR, TAČR),
- užívání Díla v rozsahu poskytované licence není omezeno právy třetích osob (např. autorská práva, právo na ochranu osobních údajů),
- Dílo není dílem spoluautorským, kde by ostatní spoluautoři nesouhlasili s poskytnutím licence.
1.3 V případě spoluautorského Díla autor prohlašuje, že ostatní spoluautory informoval o těchto licenčních podmínkách a že je jejich jménem oprávněn udělit MUNI licenci za těchto licenčních podmínek.
1.4 Autor souhlasí s tím, že v případě přijetí Díla k publikaci bude jeho jménem k Dílu podáván návrh na uzavření licenční smlouvy směřující vůči neurčitému okruhu osob s tím, že obsah smlouvy bude určen odkazem na veřejně známé licenční podmínky Creative Commons BY-NC-ND 4.0 International (dostupné z: https://creativecommons.org/licenses/by-nc-nd/4.0/); k dílům či prvkům (např. obrazová či fotografická dokumentace), které autor v Díle užil na základě smluvní licence s třetí stranou, tento návrh na uzavření licenční smlouvy podáván nebude.
1.5 Pro případ, že se kterékoli z prohlášení autora ukáže být nepravdivé, je si autor vědom toho, že odpovídá za vzniklou újmu, včetně nákladů spojených s vedením případných soudních sporů a újmy vzniklé porušením dobrého jména Časopisu nebo MUNI.
2. Poskytnutí licence
2.1 Autor poskytuje MUNI nevýlučnou a nevýhradní licenci ke všem známým způsobům užití Díla (zejména k rozmnožování, rozšiřování a sdělování díla veřejnosti), samostatně, v souboru anebo ve spojení s jiným dílem či prvky bez ohledu na podobu či způsob vyjádření (včetně elektronické formy).
2.2 Licence se uděluje jako územně a množstevně neomezená.
2.3 Licence se uděluje bezúplatně.
2.4 Licence se uděluje na dobu trvání majetkových práv k Dílu.
2.5 MUNI může oprávnění tvořící součást licence poskytnout třetí osobě či osobám, a to zcela nebo zčásti na základě podlicenční smlouvy, a to úplatně či bezúplatně.
2.6 Poskytnutím licence autor souhlasí se zařazením Díla do vědeckých a bibliografických databází (např. EBSCO, CEEOL), jakož i informačních systémů pro poskytování informačních služeb, v nichž je Časopis aktuálně veden, jakož i těch, do nichž bude v budoucnu zařazen.
2.7 MUNI není povinna poskytnutou licenci využít.
3. Další užití Díla
3.1 Vzhledem k poskytnuté nevýlučné a nevýhradní licenci k Dílu je autor oprávněn Dílo dále užít. Pro účely takového dalšího užití se však autor zavazuje uvádět Časopis jako zdroj publikace Díla.
3.2 V případě zpřístupnění Díla na platformách standardní vědecké předpublikační komunikace ve smyslu čl. 1.1 se autor zavazuje uvést dodatečně Časopis jako zdroj publikace Díla, a to bez zbytečného odkladu.
3.3 Dalším užitím Díla nesmí být negativně dotčeno dobré jméno MUNI nebo Časopisu.
4. Ostatní
4.1 Právní vztahy vzniklé na základě licence se řídí právním řádem České republiky; jakékoliv spory vzniklé v souvislosti s licencí budou rozhodovat soudy České republiky.
4.2 V případě odmítnutí Díla k publikaci v Časopise bude poskytnutá licence okamžikem takového odmítnutí omezena jen na nezbytný rozsah pro užití Díla v rámci souvisejících redakčních činností (např. recenzní řízení a archivace).
Prohlášení o otevřeném přístupu
Časopis se hlásí k politice Open Access a zveřejňuje příspěvky za podmínek stanovených v licenčních podmínkách Creative Commons CC BY-NC-ND 4.0 International (plný text dostupný na: http://creativecommons.org/licenses/by-nc-nd/4.0/legalcode (dále jen "CC BY-NC-ND 4.0 International").
Tato licence je platná pro všechny články od čísla 1/2025. Předchozí články mohou být zveřejněny za jiných licenčních podmínek.
1. Informace o CC BY-NC-ND 4.0 International
CC BY-NC-ND 4.0 International jsou veřejně dostupné licenční podmínky, které stanovují podmínky, za kterých lze dílo užít. Tyto podmínky je nutno respektovat – v případě jejich nedodržení se jedná o zásah do autorského práva. CC BY-NC-ND 4.0 International tak uživateli stanovují určitá oprávnění a stanovují určité povinnosti.
CC BY-NC-ND 4.0 International opravňují uživatele dílo „sdílet“, tzn. rozmnožovat, distribuovat a sdělovat veřejnosti online. Zároveň lze dílo zařadit do souborného díla (např. časopis, sborník).
CC BY-NC-ND 4.0 International stanovují povinnosti uživatele uvádět původ díla (tj. název, autora, zdroj a odkaz na licenci) a neužívat dílo či jeho část komerčně ani dílo nebo jeho část zpracovávat. Dílo nebo jeho část proto nelze modifikovat (pozměňovat či doplňovat), ani zpracovat s jiným předmětem ochrany (kreativně modifikovat, upravovat a vytvářet z něj nová díla). Na dílech zpřístupňovaných pod licenčními podmínkami CC BY-NC-ND 4.0 International nemohou osoby odlišné od nositele práv vydělávat, neboť při sdílení předmětu ochrany nesmí plynout žádný finanční zisk.
CC BY-NC-ND 4.0 International nijak neomezují zákonné licence, zejména ne tu citační. Citováním části z díla zpřístupněného pod těmito licenčními podmínkami nevzniká citujícímu povinnost zpřístupnit dílo, v němž byla citace použita, za stejných licenčních podmínek.
CC BY-NC-ND 4.0 International se vztahují výlučně na licencované dílo. Je možné, že určité části obsahu jsou užity na základě zákonných licencí nebo licencí s třetími stranami. Tyto části pak nelze užít za podmínek CC BY‑NC-ND 4.0 International.
CC BY-NC-ND 4.0 International nevylučují autorskoprávní ochranu, nároky z ní plynoucí či realizaci osobnostních a majetkových práv autora díla.
2. Praktické důsledky
Zpřístupnění díla pod veřejnými licenčními podmínkami CC BY-NC-ND 4.0 International má mj. tyto autorskoprávní důsledky:
- kdokoliv je oprávněn dílo:
- sdílet – tedy rozmnožovat, tisknout (např. pomocí P2P sítí, nahrávání na file-hostingové servery či zveřejnění na vlastních webových stránkách),
- nikoliv však za účelem získání přímého obchodního prospěchu nebo jiného peněžitého plnění
- takto oprávněný uživatel je povinen:
- uvádět původ, tj. uvádět autora, název, zdroj (tj. časopis), popř. ve formě, jakou autor zvolil, a odkaz na licenční podmínky CC BY-NC-ND 4.0 International
- pro lepší zapamatování informací, které je nutno uvést, lze použít akronym TASL
- T – title (název),
- A – author (autor, potažmo nositel práv či pořizovatel databáze),
- S – source (zdroj),
- L – license (licence) - odkaz na plné znění veřejných licenčních podmínek CC BY-SA 4.0. - v tištěných publikacích je nutno uvádět i URL odkaz
- neužívat komerčně
- nezpracovávat
- dílo:
- je užíváno maximálně restriktivním způsobem
- nelze zpracovávat
- lze nahrát do e-learningu
- lze ukládat do oborových a institucionálních repozitářů a to ve formě tzv. „publisher's edition“, tedy ve verzi po recenzích, včetně finálního formátování a korekcí
- nelze užít pro komerční účely
- pro lepší zapamatování informací, které je nutno uvést, lze použít akronym TASL
Historie časopisu
Roku 1957 se na brněnské univerzitě objevilo první číslo nové řady Sborníku prací filozofické fakulty brněnské univerzity označené písmenem (F). Sborník prací filozofické fakulty, který tehdy vycházel již šestým rokem, byl chápán jako vědecké periodikum zveřejňující vědecké studie, články, referáty a recenze vysokoškolských učitelů, případně i talentovaných studentů. Nová řada F nesla podtitul uměnovědná, neboť shromažďovala příspěvky z oboru dějin umění, muzikologie a estetiky. V tomto sdružení rozličných disciplín byly publikovány celkem čtyři čísla-ročníky. V roce 1961 byl připraven sborník k šedesátinám profesora Václava Richtera jako první sborník věnovaný pouze příspěvkům z oblasti dějin umění.
Po vzniku nové řady hudebněvědné v roce 1965 zůstalo sice tradiční označení uměnovědná řada zachováno, ale latinský překlad (Series historiae artium) zdůrazňoval, že se jedná především o sborník uměleckohistorických studií. Do roku 1974 vyšlo takto celkem 18 ročenek. V rámci reorganizace vydávání centrálního fakultního Sborníku začala být poté řada uměnovědná vydávána ob rok jako dvojčíslo (při nezměněném rozsahu), dvakrát vyšla dokonce jako trojčíslo s větším rozsahem.
Od roku 1996 došlo k dosud poslední proměně. Ve fakultním měřítku se dosavadní Sborník prací filozofické fakulty brněnské univerzity proměňuje ve vědeckou ročenku moderního typu a spolu s tím dochází i k dalšímu osamostatnění jednotlivých řad. Navenek se tato autonomie projevuje mj. novými tituly ročenek, a proto dosavadní sborník uměnovědné řady ponese napříště název Opuscula historiae artium. Ve snaze zdůraznit kontinuitu s dosavadní řadou však bylo v podtitulu ponecháno stávající označení Studia minora fakultatis philosophicae - Series historiae artium, a rovněž pokračovalo také dosavadní číslování celé řady. Zachována zůstala i snaha pravidelně představovat především výsledky práce Semináře dějin umění Masarykovy univerzity domácí a zahraniční odborné veřejnosti. Proto jsou zde publikovány nejen práce učitelů brněnského Semináře dějin umění a domácích a zahraničních historiků umění, ale také příspěvky talentovaných studentů a začínajících badatelů.
Uměnovědná řada Sborníku prací filozofické fakulty brněnské univerzity získala jako recenzovaný vědecký časopis za dobu své dosavadní existence nepochybně osobité postavení mezi uměleckohistorickými periodiky v českých zemích, když přinesla množství vědeckých studií, článků, referátů a recenzí, jejichž autory byli pedagogové působící postupně v Semináři, stejně jako jeho absolventi a po roce 1997 také nadaní, ještě negraduovaní studenti. Sborníky koncipované jako slavnostní spisy k připomenutí životních výročí protagonistů brněnských dějin umění Eugena Dostála, Václava Richtera, Alberta Kutala, Antonína Friedla, Bohdana Laciny, Ivo Krska, Zdeňka Kudělky a Miloše Stehlíka pak přinesly mnohdy zásadní příspěvky předních českých, ale také zahraničních historiků umění, případně významných reprezentantů jiných vědních oborů – filosofie, klasické archeologie, historie, estetiky, nebo etnografie.
Jubilejní 50. číslo časopisu přineslo v roce 2006 – na rozdíl od předchozích deseti ročníků – programově příspěvky všech současných členů brněnské katedry, profesorů i odborných asistentů. Témata jejich příspěvků odkazují k náplni a k hlavním tematickým okruhům výzkumné činnosti Semináře, již tradičně zaměřené zejména na studium dějin umění, architektury, sochařství, malířství a uměleckého řemesla na Moravě od středověku po nejnovější dobu, s přihlédnutím k širšímu středoevropskému kontextu. Současně se také prezentují metodické přístupy příznačné právě pro brněnskou školu dějin umění. Jubileum se společně s padesátým výročím, které v roce 2007 uplynulo od vydání prvního, samostatného čísla uměnovědné řady Sborníku prací filozofické fakulty brněnské univerzity, stalo podnětem ke zpracování soupisu všech příspěvků otištěných v padesáti dosud vydaných svazcích, kterého se ujala uznávaná specialistka na uměleckohistorickou bibliografii PhDr. Polana Bregantová z Ústavu dějin umění Akademie věd ČR.
Od roku 2009 je časopis zařazen do Seznamu recenzovaných neimpaktovaných periodik vydávaných v České republice. Od roku 2013 je součástí světové citační a abstraktové databáze Scopus. Vychází 2x ročně.