O časopisu
ISSN 1211-7676 (print), ISSN 2336-4459 (online)
Evidenční číslo MK ČR: E 11418
- Zaměření a poslání časopisu
- Digitální zpřístupnění a archivace
- Publikační poplatky
- Copyright
- Licenční podmínky
- Otevřený přístup
- Indexace v databázích
Zaměření a poslání časopisu
Opera Slavica je recenzovaný vědecký časopis, jehož hlavním posláním je vytvářet širokou komunikační platformu, zahrnující všechny slovanské jazyky a literatury, pro bádání o slovanské filologii s přesahy k translatologii, kulturologii a jiným humanitním a sociálním vědám a v prostoru evropské slavistiky kultivovat nosná témata a nové metodologické postupy. Jednotlivá čísla jsou tedy otevřena nejen čistě jazykovědným či literárněvědným tématům, ale také příspěvkům s výraznějším interdisciplinárním přesahem. Recenzní oddíl má systematicky sledovat a kriticky posuzovat podnětná díla v lingvistické a literárněvědné slavistice.
Časopis vydává Masarykova univerzita (Ústav slavistiky Filozofické fakulty MU) od r. 1991. Vycházejí dvě čísla ročně v tištěné a elektronické verzi.
Opera Slavica publikuje ve čtyřech oddílech: Stati (včetně tematického bloku), Diskusní a přehledové materiály, Recenze a Zprávy. Tematický blok zahrnuje vždy nejméně 4 rozsáhlejší texty (stati) na předem zvolené a s dostatečným předstihem oznámené téma, jež reflektuje aktuální badatelské problémy, probíhající debaty, významné vědecké a kulturní události či výročí. Za texty tematického bloku následují další příspěvky.
Doporučený rozsah jednotlivých druhů příspěvků činí:
- stati: 20–45 tisíc znaků včetně mezer,
- diskusní a přehledové materiály: max. 36 tisíc znaků včetně mezer,
- zprávy a recenze: min. 3600 a max. 18 tisíc znaků včetně mezer.
Jsou akceptovány texty ve všech slovanských jazycích a dále v angličtině a němčině.
Všechny texty v oddíle Stati (včetně tematického bloku) procházejí anonymním recenzním řízením, které na žádost výkonné redakce zajišťuje lektorský sbor složený z českých a zahraničních odborníků.
Digitální zpřístupnění a archivace
Plné texty článků jsou zpřístupněny v režimu open access prostřednictvím Digitální knihovny FF MU, která je primárním zdrojem i úložištěm odborných prací FF MU. Z webových stránek časopisů na tyto plné texty uložené v Digitální knihovně FF MU odkazujeme. Webové stránky časopisu slouží jako prezentační a komunikační platforma zpřístupňující veškeré informace o časopisu.
Tato skutečnost vychází ze strategického rozhodnutí FF MU a mnohaleté osvědčené praxe zpřístupňování a archivování zaměstnaneckých a smluvních děl vydaných FF MU. Tímto způsobem je možné zajistit kvalitně a efektivně jednotné zpracování metadat i dlouhodobou ochranu digitálních dokumentů (LTP) a uživatelům vyhledávání napříč všemi texty.
Publikační poplatky
Časopis nevyžaduje od autorů uhrazení jakýchkoliv publikačních poplatků.
Výdaje spojené s vydáváním časopisu jsou hrazeny z institucionální podpory Masarykovy univerzity.
Copyright
Copyright na všechny uveřejněné příspěvky zůstává autorům těchto příspěvků.
Licenční podmínky
Zasláním příspěvku (dále jen „Dílo“) časopisu Opera slavica (https://journals.phil.muni.cz/opera-slavica/) (dále jen „Časopis“) pro posouzení k publikaci autor poskytuje Masarykově univerzitě (dále jen “MUNI”) licenci k Dílu za dále stanovených podmínek:
1. Prohlášení autora
1.1 Autor prohlašuje, že Dílo je prosté autorskoprávních nebo jiných právních vad, nebylo doposud nikde publikováno, ani souběžně jinde k publikaci nabídnuto, s výjimkou platforem standardní vědecké předpublikační komunikace (např. SSRN, ResearchGate, Academia).
1.2 Autor prohlašuje, že je skutečným autorem, popř. spoluautorem Díla a jeho volnost poskytovat licenci není nikterak omezena nebo vyloučena, tj. autor je oprávněn s Dílem nakládat, neboť zejména:
- Dílo nepodléhá režimu zaměstnaneckého díla, kde zaměstnanec není oprávněn vykonávat práva k Dílu,
- užívání Díla v rozsahu poskytované licence není omezeno podmínkami poskytnuté grantové či jiné finanční podpory (např. GAČR, TAČR),
- užívání Díla v rozsahu poskytované licence není omezeno právy třetích osob (např. autorská práva, právo na ochranu osobních údajů), a
- Dílo není dílem spoluautorským, kde by ostatní spoluautoři nesouhlasili s poskytnutím licence.
1.3 V případě spoluautorského Díla autor prohlašuje, že ostatní spoluautory informoval o těchto licenčních podmínkách a že je jejich jménem oprávněn udělit MUNI licenci za těchto licenčních podmínek.
1.4 Autor souhlasí s tím, že v případě přijetí Díla k publikaci bude jeho jménem k Dílu podáván návrh na uzavření licenční smlouvy směřující vůči neurčitému okruhu osob s tím, že obsah smlouvy bude určen odkazem na veřejně známé licenční podmínky Creative Commons BY-SA 4.0 Mezinárodní (dostupné z: https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/); k dílům či prvkům (např. obrazová či fotografická dokumentace), které autor v Díle užil na základě smluvní licence s třetí stranou, tento návrh na uzavření licenční smlouvy podáván nebude.
1.5 Pro případ, že se kterékoli z prohlášení autora ukáže být nepravdivé, je si autor vědom toho, že odpovídá za vzniklou újmu, včetně nákladů spojených s vedením případných soudních sporů a újmy vzniklé porušením dobrého jména Časopisu nebo MUNI.
2. Poskytnutí licence
2.1 Autor poskytuje MUNI nevýlučnou a nevýhradní licenci ke všem známým způsobům užití Díla (zejména k rozmnožování, rozšiřování a sdělování díla veřejnosti), samostatně, v souboru anebo ve spojení s jiným dílem či prvky bez ohledu na podobu či způsob vyjádření (včetně elektronické formy).
2.2 Licence se uděluje jako územně a množstevně neomezená.
2.3 Licence se uděluje bezúplatně.
2.4 Licence se uděluje na dobu trvání majetkových práv k Dílu.
2.5 MUNI může oprávnění tvořící součást licence poskytnout třetí osobě či osobám, a to zcela nebo zčásti na základě podlicenční smlouvy, a to úplatně či bezúplatně.
2.6 Poskytnutím licence autor souhlasí se zařazením Díla do vědeckých a bibliografických databází (např. EBSCO, CEEOL), jakož i informačních systémů pro poskytování informačních služeb, v nichž je Časopis aktuálně veden, jakož i těch, do nichž bude v budoucnu zařazen.
2.7 MUNI není povinna poskytnutou licenci využít.
3. Další užití Díla
3.1 Vzhledem k poskytnuté nevýlučné a nevýhradní licenci k Dílu je autor oprávněn Dílo dále užít. Pro účely takového dalšího užití se však autor zavazuje uvádět Časopis jako zdroj publikace Díla.
3.2 V případě zpřístupnění Díla na platformách standardní vědecké předpublikační komunikace ve smyslu čl. 1.1 se autor zavazuje uvést dodatečně Časopis jako zdroj publikace Díla, a to bez zbytečného odkladu.
3.3 Dalším užitím Díla nesmí být negativně dotčeno dobré jméno MUNI nebo Časopisu.
4. Ostatní
4.1 Právní vztahy vzniklé na základě licence se řídí právním řádem České republiky; jakékoliv spory vzniklé v souvislosti s licencí budou rozhodovat soudy České republiky.
4.2 V případě odmítnutí Díla k publikaci v Časopise bude poskytnutá licence okamžikem takového odmítnutí omezena jen na nezbytný rozsah pro užití Díla v rámci souvisejících redakčních činností (např. recenzní řízení a archivace).
Otevřený přístup
Tento časopis má otevřený přístup. Časopis se hlásí k politice Open Access a jedná se o tzv. „zlatý“ časopis, který zveřejňuje příspěvky v režimu „Libre Open Access“, tedy za podmínek stanovených v licenčních podmínkách Creative Commons CC BY-SA 4.0 Mezinárodní (plný text dostupný na: http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/legalcode (dále jen „CC BY-SA 4.0 Mezinárodní").
1. Informace o CC BY-SA 4.0 Mezinárodní
CC BY-SA 4.0 Mezinárodní jsou veřejně dostupné licenční podmínky, které stanovují podmínky, za kterých lze dílo užít. Tyto podmínky je nutno respektovat – v případě jejich nedodržení se jedná o zásah do autorského práva. CC BY-SA 4.0 Mezinárodní tak uživateli stanovují určitá oprávnění a stanovují určité povinnosti.
CC BY-SA 4.0 Mezinárodní opravňují uživatele dílo „sdílet“, tzn. rozmnožovat, distribuovat a sdělovat veřejnosti online. Zároveň lze dílo zařadit do souborného díla (např. časopis, sborník) či modifikovat – pozměňovat či doplňovat. Umožňuje také celé licencované dílo nebo jeho část zpracovat s jiným předmětem ochrany (kreativně modifikovat, upravovat a vytvářet z něj nová díla). Na dílech zpřístupňovaných pod licenčními podmínkami CC BY-SA 4.0 Mezinárodní mohou osoby odlišné od nositele práv i vydělávat. Úplata ovšem není poskytována za oprávnění dílo užít (to je stále dostupné pod CC BY-SA 4.0 Mezinárodní), ale např. za přidané služby či nosič.
CC BY-SA 4.0 Mezinárodní stanovují povinnosti uživatele uvádět původ díla (tj. název, autora, zdroj a odkaz na licenci) a zpřístupňovat, resp. sdílet dílo vzniklé zpracováním původního díla za stejných licenčních podmínek. Stejně tak užití původního díla bez jeho zpracování nezakládá povinnost licencovat nové dílo, v němž bylo původní dílo užito za stejných licenčních podmínek. Autorskoprávní režim nového díla ovšem nemá vliv na původní dílo zpřístupněné pod CC BY-SA 4.0 Mezinárodní.
CC BY-SA 4.0 Mezinárodní nijak neomezují zákonné licence, zejména ne tu citační. Citováním části z díla zpřístupněného pod těmito licenčními podmínkami nevzniká citujícímu povinnost zpřístupnit dílo, v němž byla citace použita, za stejných licenčních podmínek.
CC BY-SA 4.0 Mezinárodní se vztahují výlučně na licencované dílo. Je možné, že určité části obsahu jsou užity na základě zákonných licencí nebo licencí s třetími stranami. Tyto části pak nelze užít za podmínek CC BY-SA 4.0 Mezinárodní.
CC BY-SA 4.0 Mezinárodní nevylučují autorskoprávní ochranu, nároky z ní plynoucí či realizaci osobnostních a majetkových práv autora díla.
2. Praktické důsledky
Zpřístupnění díla pod veřejnými licenčními podmínkami CC BY-SA 4.0 Mezinárodní má mj. tyto autorskoprávní důsledky:
- kdokoliv je oprávněn dílo:
- sdílet – tedy rozmnožovat, tisknout (např. pomocí P2P sítí, nahrávání na file-hostingové servery či zveřejnění na vlastních webových stránkách)
- zpracovávat (např. překládat)
- a to i pro komerční účely
- takto oprávněný uživatel je povinen:
- uvádět původ, tj. uvádět autora, název, zdroj (tj. časopis), popř. ve formě, jakou autor zvolil, a odkaz na licenční podmínky CC BY-SA 4.0 Mezinárodní
- pro lepší zapamatování informací, které je nutno uvést, lze použít akronym TASL
- T – title (název),
- A – author (autor, potažmo nositel práv či pořizovatel databáze),
- S – source (zdroj),
- L – license (licence) - odkaz na plné znění veřejných licenčních podmínek CC BY-SA 4.0. – v tištěných publikacích je nutno uvádět i URL odkaz
- pro lepší zapamatování informací, které je nutno uvést, lze použít akronym TASL
- zachovat licenci
- uvádět původ, tj. uvádět autora, název, zdroj (tj. časopis), popř. ve formě, jakou autor zvolil, a odkaz na licenční podmínky CC BY-SA 4.0 Mezinárodní
- dílo:
- bude vždy dostupné ostatním -> ani nově vytvořený obsah (vzniklý tvůrčím zpracováním původního díla) nelze „uzavřít“ do standardního ochranného režimu autorského práva, bude muset být vždy dostupné pod CC BY-SA 4.0 Mezinárodní
- lze nahrát do e-learningu
- lze ukládat do oborových a institucionálních repozitářů, a to ve formě tzv. „publisher's edition“, tedy ve verzi po recenzích, včetně finálního formátování a korekcí
- lze užít i pro komerční účely.
Indexace v databázích
Časopis Opera Slavica je zařazen do Seznamu recenzovaných neimpaktovaných periodik vydávaných v ČR.
Časopis Opera Slavica je indexován v mezinárodní databázi ERIH PLUS.