K podání příspěvku je třeba Jít na přihlášení nebo se Registrovat.

Kontrolní seznam pro přípravu příspěvku

Jako součást procesu odesílání příspěvku je požadováno, aby autoři zaškrnutím potvrdili, že jejich příspěvek je v souladu se všemi následujícími položkami. Příspěvky, které nebudou v souladu s těmito pravidly, mohou být autorům vráceny.

  • Příspěvek nebyl dosud publikován ani není v současnosti zaslán do jiného časopisu pro posouzení (nebo bylo podáno vysvětlení v Komentářích pro editora).
  • Soubor příspěvku je ve formátu OpenOffice, Microsoft Word, RTF nebo WordPerfect.
  • URL odkazy na reference jsou uvedeny všude, kde to bylo možné.
  • Text má řádkování 1; písmo má velikost 12; je použita spíše kurzíva než podtržení (kromě url adres);všechny ilustrace tabulky a obrázky jsou umístěny spíše v textu, než na konci.
  • Text odpovídá stylistickým a bibliografickým požadavkům uvedeným v Pokynech pro autory.
  • Pokud je příspěvek zasílán do recenzované sekce časopisu, byly dodrženy instrukce pro Zajištění anonymního recenzního řízení.

Pokyny pro autory

1. Obecné pokyny

Redakce přijímá pouze původní příspěvky z oblasti jazykovědné a literárněvědné slavistiky, které dosud nebyly jinde publikovány (vztahuje se i na cizojazyčné mutace textů a překlady) a které jejich autoři nehodlají publikovat ani v budoucnu jinde. Stati a přehledové studie jsou přijímány v jakémkoliv ze slovanských nebo světových jazyků (angličtina, němčina, francouzština, španělština), zprávy a recenze jsou uveřejňovány v češtině, slovenštině nebo ruštině. V odůvodněných případech je možné uveřejnit příspěvek v jiném jazyce, takové rozhodnutí však náleží redakci a není nárokové.

Příspěvky jsou přijímány výhradně v editovatelné elektronické formě ve formátu .doc.docx.rtf nebo .odt.

Autoři uvádějí k příspěvku afiliaci v angličtině – afiliace zahrnuje tyto údaje: jméno a příjmení, pracoviště (katedra/ústav, fakulta, univerzita) a e-mail. Autoři nesmějí publikovat pod cizím jménem, anonymně či pod pseudonymem.

Redakce si vyhrazuje právo požadovat po autorovi uvedení příspěvku do náležité formální podoby. Dále si vyhrazuje právo odmítnout příspěvek publikovat, a) pokud odporuje etickým nebo morálním zásadám uvedeným na webu časopisu, b) pokud autor odmítne uvést příspěvek do vyžadované formální podoby, c) pokud je příspěvek na zjevné pravopisně nízké úrovni nebo d) pokud autor odmítne zapracovat případné výtky z recenzního řízení. Konečné rozhodnutí o publikování či nepublikování příspěvku je vždy na výkonných redaktorech a předsedovi redakční rady časopisu.

Autoři zasílají příspěvky elektronickou poštou na adresu redakce.

 

Termín pro zasílání rukopisů recenzovaných článků je 28. února a nerecenzovaných příspěvků 30. dubna pro první čísla a 30. září a 31. října pro druhá čísla.

2. Formální náležitosti příspěvků a jejich řazení do rubrik

Příspěvky jsou uveřejňovány ve čtyřech rubrikách: Články a Rozhledy a materiály – maximální rozsah 12 normostran[1]Recenze a Zprávy a kronika – maximální rozsah 5 normostran. Redakce si vyhrazuje právo při překročení rozsahu požádat autora o zkrácení příspěvku či naopak v odůvodněných případech uveřejnit příspěvek delší.

Příspěvky v rubrice Články jsou anonymně recenzovány dvěma nezávislými recenzenty, ostatní oddíly jsou nerecenzované.

Články musejí být opatřeny abstraktem (v rozsahu maximálně půl normostrany) a klíčovými slovy (minimálně 5) v jazyce článku a abstraktemklíčovými slovy a názvem v angličtině.

Příspěvky v rubrice Rozhledy a materiály se publikují bez abstraktů a klíčových slov. V oddíle se publikují kratší pojednání o dílčím problému, přehledové stati apod.

Recenze musejí obsahovat plnou bibliografickou citaci recenzovaného materiálu (autor, název, místo vydání, rok vydání, volitelně počet stran, nakladatel, ISBN ad.). Recenzovat se mohou jak monografie, tak periodika aj. Recenze mohou být jednak jednotlivé, jednak hromadné (několik obyčejně tematicky/autorsky spjatých monografií).

V oddíle Zprávy a kronika se uveřejňují důležité zprávy z oboru, připomínky různých výročí a jubileí, medailony, nekrology, pozvánky na konference a sympozia a zprávy z nich.

Ostatní příspěvky (diskuse, polemiky, názory, kritiky, reakce na články, případně rozhovory, krátké informativní recenze a veškeré jiné materiály) jsou zařazovány podle svého charakteru do rubrik Rozhledy a materiály, Recenze a Zprávy a kronika.

Stati v rubrice Články jsou anonymně recenzovány dvěma nezávislými recenzenty, ostatní oddíly jsou nerecenzované (o recenzním řízení více srov. web časopisu).

3. Doporučení ke zpracování textu a korektury

V textu příspěvku se doporučuje:

  • neodsazovat pomocí mezer,
  • nepoužívat ruční ukončení řádků,
  • zarovnat text na levý praporek bez dělení slov,
  • odstavce oddělovat volným řádkem bez odstavcové zarážky,
  • použít jeden font a jednu velikost písma,
  • nadpisy oddělovat vynechaným řádkem,
  • zvýrazňovat pouze kurzivoutučně, výjimečně tučnou kurzivou; podtržení ani prostrkání není doporučeno,
  • poznámky pod čarou vytvářet pomocí automatické funkce.

Časopis se sází v systému LaTeX, nikoliv ve Wordu, proto veškeré usnadňování a automatické úpravy (kromě poznámek pod čarou), byť prováděné v dobré víře, jsou pouze ztížením práce technického redaktora.

Redakce provádí systematickou typografickou úpravu textu, jazykové korektury se neprovádějí; přesto si však redakce vyhrazuje právo veškerých jazykových, pravopisných, stylistických, formálních a jiných úprav příspěvku. Všechny provedené změny má autor možnost posoudit při autorské stránkové korektuře, která je prováděna u všech příspěvků na základě zaslaného PDF (korektury se provádějí elektronicky; pouze v odůvodněných případech je možné korekturu provést papírově). Při značném množství korekturních oprav či důsažnějších změnách existuje možnost provedení druhé autorské korektury.

Pokud příspěvek obsahuje cizí, speciální a jiné netypické znaky (např. přízvuky v cyrilici, staroslověnštinu, fonetický přepis, orientální či exotické jazyky apod.), připojuje se k příspěvku i příslušný font. V těchto případech se doporučuje zasílat text i ve formátu PDF pro kontrolu. Stejně tak je doporučeno přiložit text ve formátu PDF, pokud příspěvek obsahuje obrázky, tabulky, grafy a jiné grafické prvky. Obrázky autoři zasílají i odděleně, aby nedošlo ke ztrátě kvality při komprimaci např. v programu Word.

4. Bibliografické odkazy a poznámky pod čarou

Vzhledem k požadavkům mezinárodních databází je třeba veškeré bibliografické odkazy v textu i na jeho konci uvádět v transliteraci do latinky (a to i u článků psaných v cyrilici). Transliteraci provádí redakce podle jednotných pravidel. Autor příspěvku tedy zasílá bibliografii v původní, netransliterované podobě.

Seznam literatury se uvádí na konci příspěvku, nečísluje se a je řazen abecedně. Citace mají následující podobu:

  • monografie: NOVÁK, P. – NOVÁKOVÁ, P.: Aktuální otázky současné jazykovědné a literárněvědné slavistiky. Brno: Vydavatelství 5P, 2006, 320 s. ISBN X-123-456-789-0.
  • článek v časopise: NOVÁK, P.: Aktuální otázky současné jazykovědné a literárněvědné slavistiky. Slovanské jazyky, 2006, č. 6, s. 1–10. ISSN 1234-5678.
  • příspěvek ve sborníku: NOVÁK, P.: Aktuální otázky současné jazykovědné a literárněvědné slavistiky. In: NOVÁKOVÁ, P. (ed.): Slovanské jazyky. Brno: Vydavatelství 5P, 2006, s. 1–10. ISBN X‑123-456-789-0.
  • URL: www.aktualni-otazky.cz/jazykovedne. [online]. [cit. 01.12.2006].

Ostatní online materiály se citují jako monografie či článek, vždy s uvedením data posledního přístupu (např. NOVÁK, P.: Aktuální otázky současné jazykovědné a literárněvědné slavistiky. Slovanské jazyky, 2006, č. 6. ISSN 1234-5678. [online]. Dostupné z: www.aktualni-otazky.cz/jazykovedne. [cit. 01.12.2006].)

Na bibliografii se v textu odkazuje pomocí poznámek pod čarou plnou citací díla. Pro opakované citace se používá zavedených zkratek ibidemtýžtamtéž apod.

Poznámky na konci příspěvku a vysvětlivky se nepoužívají.

Bibliografické údaje se transliterují podle pravidel přepisu, jež používá Národní knihovna ČR. Pro přepis je možné použít tuto webovou aplikaci: http://translit.slavistika.phil.muni.cz/

5. Autorské výtisky

Redakce rozesílá autorské výtisky všem přispěvatelům. Elektronické verze příspěvků vhodné i ke stažení/vytištění jsou dostupné v Digitální knihovně FF MU (http://digilib.phil.muni.cz/).

6. Publikační poplatky

Časopis nevyžaduje od autorů uhrazení jakýchkoliv publikačních poplatků.


[1] Normostrana je abstraktní jednotka čítající 1800 znaků včetně mezer (to odpovídá zhruba 250 slovům nebo 0,5 strany A4 písmem velikosti 12 s řádkováním 1,5.

Zásady zachování soukromí

Zásady zachování soukromí jsou dostupné ZDE.