Běžné (jiho)slovanské paradoxy

Roč.20,č.4(2010)

Abstrakt
Základem článku jsou informace a myšlenky obsažené ve dvou monografiích polského autora, Henryka Jaroszewicze, které popisují jazykovou situaci v areálu bývalé srbocharvátštiny, a to z hlediska synchronního i diachronního. V článku se také zmiňuje (univerzální) model jazykového plánování navržený srbským sociolingvistou Radovanovićem a ukazuje se na to, jak je tento model v praxi modifikován. Velkou pozornost se v článku věnuje otázkám postoje kodifikátorů i běžných mluvčích k jazyku.

Klíčová slova:
jazyková politika; jazykové plánování; jazyková deskripce; jazyková preskripce; jazyková emancipace; jazyková situace; postoj k jazyku; srbocharvátština; Království Srbů, Chorvatů a Slovinců; Království Jugoslávie; Nezávislý stát Chorvatsko (NDH); druhá (komunistická) Jugoslávie; třetí Jugoslávie

Stránky:
43–50
Reference

BALIBAR, É.: Národ jako forma: dějiny a ideologie. In: Pohledy na národ a nacionalismus (čítanka textů). Ed. M. Hroch. Praha, Sociologické nakladatelství Slon, 2003, s. 217–239.

BUGARSKI, R.: Nova lica jezika. Beograd, Biblioteka XX vek (sv. 128), 2002.

BUGARSKI, R.: Jezik i kultura. Beograd, Biblioteka XX vek (sv. 147), 2005.

GLADKOVA, H.: Vzestup a krize symbolických funkcí slovanských standardních jazyků. In: Slovesnki knjižni jezik – aktualna vprašanja in zgodovisnke izkušnje. Ed. A.Vidovič-Muha. Ljubljana, Filozofska fakulteta Univerze v Ljubljani, 2003, s. 227–252.

AROSZEWICZ, H.: Nowe tendencje normatywne w standardowych językach chorwackim i serbskim. Opole, Uniwersytet Opolski, 2004.

JAROSZEWICZ, H.: Jugosłowiańskie spory o status języka serbsko-chorwackiego w latach 1901–1991. Wrocław, Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego, 2006.

LUBAŚ, W.: Komparacja współczesnych językow słowiańskich 4. Polityka językowa. Opole, Uniwersytet Opolski, 2009.

SAMARDŅIJA, M.: Normy i najnowsze zmiany w języku chorwackim. In: Języki słowiańskie dziś. Nowe fakty, nowe spojrzenia. Eds. H. Fontański, E. Straś. Katowice, Wydawnictwo UŚ, 2001, s. 26–37.

ŠKILJAN, D.: Govor nacije. Jezik, nacija, Hrvati. Zagreb, Golden marketing, 2002.

ТОШОВИЧ,Б.: Функционально-стилистические различия между сербским, хорватским и бошняцким языками. In: Ed. S. Gajda. Tożsamość a język w perspektywie slawistycznej. Opole, Universytet Opolski, 2008, s. 199–216.

WALDENBERG, M.: Terminologie. Národ, národnostní menšiny, národní otázky, národní ideologie. In: Pohledy na národ a nacionalismus (čítanka textů). Ed. M. Hroch. Praha, Sociologické nakladatelství Slon, 2003, s. 418–444

Metriky

13

Views

0

PDF views