Motiv "mačacích hláv" a jeho funkce v románovém tvaru : poznámky k motivické výstavbě románu Jána Tužinského Kto hodí kameňom

Roč.20,č.1(2017)

Abstrakt
Naše práce zkoumá a analyzuje (v textu románu jeden z nejčastěji zastoupených) umělecký motiv, a tím jsou tzv. "kočičí hlavy", lidový název pro kamennou dlažbu. J. Tužinský (současný slovenský prozaik, výjimečný esejista, romanopisec i žurnalista, narozený ve Zlatých Moravcích) ve svém románu pracuje s jakýmisi hrozny motivů a jejich variací, konkretizací a návratů, jeho umělecká práce s nimi je precizní, filigránská, generuje specifické "významové dění" textu. Zkoumaný motiv je umělecky rafinovaně využit v kontextu popisně realistickém, historickém, existenciálně psychologickém, filozoficko-etickém, ale i symbolickém, mytologickém a duchovním.

Klíčová slova:
Ján Tužinský; motiv "kočičích hlav"; motivický hrozen; obraz; zrcadlení; dějiny; bytí; románový "chronotop"

Stránky:
7–19
Reference

BACHTIN, M. M.: Román jako dialog. Přel. Daniela Hodrová. Praha: Odeon, 1980.

BARTHES, Roland: Rozkoš z textu. Přel. Anna Blahová a Marián Minárik. Bratislava: Slovenský spisovateľ, 1994.

BRAYFIELDOVÁ, Celia: Jak napsat bestseller: tajemství úspěšného psaní. Přel. Richard Kříž. Praha: Olympia, 2007.

ČERVEŇÁK, Andrej (ed.): Náš jubilant Ján Tužinský. Nitra: Nitrianska odbočka Spolku slovenských spisovateľov – Filozofická fakulta UKF v Nitre – Klub F. M. Dostojevského, 2011.

DOLEŽEL, Lubomír: Heterocosmica: Fikce a možné světy. Praha: Karolinum, 2003.

HEIDENREICH, Julius: O tvaru motivů. Slovo a slovesnost 9, 1943, č. 2–3, s. 68–96.

MARČOK, Viliam a kol.: Dejiny slovenskej literatúry III: cesty slovenskej literatúry druhou polovicou XX. storočia. Bratislava: Literárne informačné centrum, 2006.

POSPÍŠIL, Ivo: K teorii ruské literatury a jejím souvislostem. Brno: Masarykova univerzita, 2013. (Srov. kapitolu Historicita a ruské podloží: moderní česko-slovenské souvislosti, s. 189–248.)

RIMMON-KENANOVÁ, Shlomith: Poetika vyprávění. Přel. Vanda Pickettová. Brno: Host, 2001.

RYANOVÁ, Marie-Laure: Space. In: HÜHN, Peter et al. (eds.): The Living Handbook of Narratology [online]. Hamburg: Hamburg University Press, created 13. 1. 2012, revised 22. 4. 2014 [přístup dne 30. 8. 2016].

SEDLÁK, Imrich a kol.: Dejiny slovenskej literatúry II. Martin – Bratislava: Matica slovenská – Literárne informačné centrum, 2009.

STANZEL, Franz Karl: Teorie vyprávění. Přel. Jiří Stromšík. Praha: Odeon, 1988.

SULÍK, Ivan: Stigma doby v Tužinského románoch. In: Život a dielo Jána Tužinského. Ed. Andrej Červeňák. Nitra: Spolok slovenských spisovateľov – Filozofická fakulta UKF, 2001, s. 68–78.

ŠABÍK, Vincent: Dvojpolčas spisovateľa Jána Tužinského. In: Život a dielo Jána Tužinského. Ed. Andrej Červeňák. Nitra: Spolok slovenských spisovateľov – Filozofická fakulta UKF, 2001, s. 17–38.

ŠKLOVSKIJ, Viktor: Próza: úvahy a rozbory. Přel. Jiřina Zumrová. Praha: Odeon, 1978.

ŠKLOVSKIJ, Viktor a MAJAKOVSKIJ, Vladimir. Jak dělat prózu a verše. Přel. Bohumil Mathesius. Praha: Orbis, 1940.

TYŇANOV, J. N.: Literární fakt. Přel. Ladislav Zadražil. Praha: Odeon, 1988.

ŽILKA, Tibor: Dobrodružstvo teórie tvorby. Nitra: Fakulta stredoeurópskych štúdií UKF, 2015.

Metriky

0

Crossref logo

14

Views

0

PDF views