"Zbytečný hrdina" v české a polské literatuře koncem 19. století : srovnání na základě rozdílů

Roč.18,č.1(2015)

Abstrakt
"Zbytečný hrdina" je spojován s mnoha různými postavami, které se objevují ve všech literaturách, především od dob romantismu, a které se proměňují s vývojem estetických a etických konceptů. Ve slovanských románech jsou často spojováni s pojmem "slovanská nevýkonnost", kterou je možno chápat jako jejich specifickou charakteristiku, jež ospravedlňuje jejich zvláštní postavení v kontextu evropských literatur. Koncem 19. století je "zbytečný hrdina", tak jak se objevuje v románech Sienkiewiczových a Zeyerových, velmi odlišný od postavy Des Esseintes z Huysmansova románu nebo od postavy Gresloua, známého z románu Bourgetova. Slovanští "zbyteční hrdinové" nejsou ani estétští ani vědečtí hloubavci, ale složité osobnosti, oklamaní a zklamaní citliví lidé, kteří nejsou schopni nic vykonat. Avšak Sienkiewiczovi a Zeyerovi hrdinové se nechovají stejným způsobem. "Slovanská nevýkonnost" má možná vliv na osud Płoszowského, kdežto Plojhar a Rojko se pokoušejí něčeho dosáhnout, i když marně. Postavení "zbytečného hrdiny" v českých a polských románech se jeví jako charakteristický rys slovanských literatur, ale rozdíly mezi nimi naznačují, že tato specifičnost je složitá.

Klíčová slova:
catégorie "de l’homme inutile"; mentalité slave; l'héritage du romantisme

Stránky:
125–137
Reference

KREJČÍ, Karel: Bourgetův "Žák" a Hackenschmid. In: Česká literatura a kulturní proudy evropské. Praha: Československý spisovatel, 1975, p. 358–367.

KREJČÍ, Karel: Polská literatura ve vírech revoluce. Praha: Orbis, 1949.

POSPÍŠIL, Ivo: Plynutí a událost (K "filozofii" ruského románu). In: POSPÍŠIL, Ivo: Ruský román znovu navštívený. Brno: Akademické nakladatelství CERM – NAUMA, 2005, p. 79–83.

RIEDLBAUCHOVÁ, Tereza: Julius Zeyer a jeho vztah k francouzské kultuře. Červený Kostelec: Pavel Mervart, 2010.

SIENKIEWICZ, Henryk: Bez dogmatu. Warszawa: Biblioteka Narodowa, 2002.

VOISINE-JECHOVA, Hana: Kulturní společenství Slovanů. In: Slavistika dnes. Kolektivní monografie. Ed. Ivo Pospíšil. Brno: Masarykova univerzita, 2008, p. 197–205.

VOISINE-JECHOVA, Hana: Lecture comme recherche problématique de soi. Des Esseintes et ses semblables tchèques. In: L'écrivain et son critique: une fratrie problématique. Sous la direction de Philippe Chardin et Marjorie Rousseau, Editions KIMÉ, Paris, 2014, p. 117–127.

WOLLMAN, Frank: Slovesnost Slovanů. Praha: Vesmír, 1928.

ZELENKA, Miloš: Literární věda a slavistika. Praha: Academia, 2002.

ZEYER, Julius: Dům U tonoucí hvězdy. Praha: Československý spisovatel, 1957.

ZEYER, Julius: Jan Maria Plojhar. Praha: SNKLU, 1964.

Metriky

24

Views

0

PDF (francouzština) views