K funkci sloves брать – brát, взять – vzít v ruštině a v češtině

Roč.26,č.4(2016)

Abstrakt
Pozornost, kterou řada lingvistů věnovala slovesům s obecným významem быть - být, иметь - mít a jím v obecných rysech podobným slovesům дать, давать - dát, dávat (viz soupis literatury k tomuto článku), vedla autora k zamyšlení nad další podobnou dvojící sloves брать, взять - brát, vzít, jež se od дать, давать liší vztahem směřování děje k jeho původci: v případě slovesa дать (give) děj probíhá ve směru od jeho původce (дать награду), kdežto u брать (take) děj směřuje k původci. Tento fakt platí jak pro ruštinu, tak pro češtinu, avšak ne vždy se v jednom či druhém jazyce používají pro tytéž významy stejná slovesa. Např. českým spojením brát léky, brát si zimník tak v ruštině odpovídají принимать лекарства, надевать зимнее пальто, a naopak ruským spojením брать власть, брать барьер jsou v češtině ekvivalentní ujímat se moci, překonávat překážku. Autor se v článku snaží podchytit různé případy podobných rozdílností, kterých je v porovnávaných jazycích poměrně značné množství.

Klíčová slova:
slovesa брать - brát; slovesa взять - vzít; ruština; čeština; ekvivalence; významové odstíny; spojení se slovesy

Stránky:
41–46
Reference

ERHART, A.: Studien zur europäischen Morphologie. Opera Universitatis Purkynianae Brunensis. Facultas Philosophica. 148. Brno 1970.

ERHART, A.: Das indoeuropäische Verbalsystem. Opera Universitatis Purkynianae Brunensis. Facultas Philosophica. 290. Brno 1989.

MRÁZEK, R.: Valence slovesa быть – býti s předložkovými pády. Filologické studie II., Spisy PedF UK, Praha 1970, s. 63−72.

MRÁZEK, R.: Funkční distribuce habere a esse v slovanské větě. Čs. přednášky pro VII. MSS, Praha 1973, s. 175−182.

ŽAŽA, S.: K funkci slovesa dát – дать v ruštině a v češtině. Grammatikus (sb. k 75. narozeninám A. Erharta), Brno, MU, 2001, s. 226−232.

ŽAŽA, S.: Několik poznámek k výpovědím se slovesem быть/být v ruštině a v češtině. Rossica Olomucencia XLV, s. 107−113, Olomouc 2007.

ŽAŽA, S.: Schodstva i različija v značenii i upotreblenii glagolov dat' – dát, dat'sja – dát se v russkom i češskom jazykach. Przeglad Rusycystyczny XVIII, č. 3, s. 125−131, Katowice 2006.

Metriky

10

Views

0

PDF views